Kamu çalışanlarının motivasyonlarını etkileyen faktörler: Burdur ili örneği
Factors impacting the motivation civil servants: A case from district of Burdur
- Tez No: 560212
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada kamu çalışanlarının motivasyonunu etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Burdur ili ve ilçelerinde görev yapmakta olan kamu çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında 438 kamu çalışanına ulaşılmıştır. Araştırmada iki bölümden oluşan veri toplama aracından yararlanılmıştır. Birinci bölümde katılımcılara ait kişisel bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde araştırmacı tarafından geliştirilen, kamu çalışanların motivasyonlarını ölçmek için oluşturulan ifadeler kullanılmıştır. Motivasyonu etkileyen faktörler ifadelerinin Cronbach's Alpha katsayısı r=0.909 olarak bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde, güvenilirlik analizi, frekans analizi, normallik testleri, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis Varyans analizi testine yer verilmiştir. Çalışmalar sonucunda, kadın kamu çalışanlarının erkek kamu çalışanlarına göre örgütsel ve yönetsel faktörlerden daha fazla etkilendikleri, 26-35 yaş arasında olan kamu çalışanlarının diğer çalışanlara göre daha fazla etkilendikleri, lise mezunu olan kamu çalışanlarının çalışanlara göre daha fazla etkilendikleri, yöneticilik yapan kamu çalışanlarının hiç yapmayanlara göre diğer çalışanlara göre daha fazla etkilendikleri, disiplin cezası almayan kamu çalışanlarının çalışanlara göre daha fazla etkilendikleri anlaşılmaktadır. Psiko-sosyal faktörler boyutunda yöneticilik yapan kamu çalışanlarının yöneticilik yapmayan kamu çalışanlarına göre daha fazla etkilendikleri anlaşılmaktadır. Ekonomik faktörler boyutunda ise 18-25 yaş arası kamu personelinin diğer yaş gruplarına göre daha fazla etkilendikleri görülmektedir. Anahtar Kelimeler Burdur, motivasyon, motivasyon faktörleri, kamu yönetimi, kamu çalışanları
Özet (Çeviri)
This study has the objective of setting the factors impacting the motivation of civil servants. The population of the study involves the civil servants working in Burdur District and its counties. 438 civil servants in total took part in the study. The data collection tool used in the study comprised two sections. The first section involved the personal details of the participants while second section involved the statements designed by the researcher for purposes of measuring the motivation of civil servants. Cronbach's Alpha coefficient of motivation statements was found as r=0.909. Reliability analysis, frequency analysis, tests of normality, mann-Whitney U test and Kruskal Wallis Analysis of Variance were used to evaluate the data. It was found that the female staff got influenced by organizational and administrative factors more than male staff; the civil servants aged from 26 to 35 got influenced more compared to other age groups; high school graduates among civil servants got more influence compared to others; those who worked as administrators before got more influence than those who never worked at administrative positions and that those who got no disciplinary penalties before stayed under more influence than others. On the basis of psycho-social factors dimension, it was found that those who worked as administrators before got more impacted than those who never worked as administrators. As for economic factors dimension, it was assumed that the civil servants aged from 18 to 25 got more impacted than other age groups Key Words Burdur District, motivation, motivational factors, public administration, civil servants