Dinin yaşam tarzı üzerindeki etkileri: Farklı dini gruplar üzerine sosyolojik bir araştırma (İzmir örneği)
Effects of religion on lifestyle: A sociological research on different religious groups (İzmir case)
  1. Tez No: 560213
  2. Yazar: FUNDA NARÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Sosyoloji Anabilim dalı yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın konusu, dinlerin yaşam tarzını belirleme ve etkilemedeki rolüdür. Din olgusunun sosyal yansımalarıyla ele alınması, toplumun sosyal ve kültürel yapısının anlaşılabilmesi için bir gerekliliktir. Bu olgunun ve ilişkili olduğu yapıların yaşam tarzı ve gündelik hayat ile kesiştiği noktalar da ele alınmaya değer özel bir çalışma alanı sunmaktadır. Bu doğrultuda bu çalışma ele aldığımız farklı dinî inanca sahip bireylerin gündelik hayat pratiklerinde ve yaşam tarzında inanç biçimlerinin ne ölçüde etkin olduğuna odaklanmaktadır. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için, Henri Lefebvre'nin gündelik hayata dair yaptığı betimlemelerin Karl Marx'ın yabancılaşma kavramı ile ilişkisi ele alınmaktadır. Bu noktada bireysellik söz konusu olduğundan dolayı Goffman'ın benlik sunumu kavramından ve etnometodolojiden de faydalanılmıştır. Din ve yaşam tarzının günümüz toplumunda birbirleriyle karşılıklılık ilişkisi, farklı inanca sahip bireylerin kolektif yaşam içerisinde olabilen ender toplum örneği İzmir üzerinden Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslamiyet baz alınarak tarihsel, dinsel, kültürel ve sosyolojik bir plan dâhilinde anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study, prepared as a master thesis of Sociology, concerns with the role of religions in determining and influencing the lifestyle. Dealing with the concept of religion with its social reflections is a necessity for an understanding of social and cultural structure of society. The intersection of this phenomenon and its associated structures within lifestyle and daily life provides a special study area which is worthy of consideration. In this respect, this study focuses on the extent to which the religious belief systems are effective in their daily life practices and lifestyles of those with different religious beliefs. In order to better understand the issue, the relationship of Henri Lefebvre's descriptions of daily life with Karl Marx's concept of alienation is discussed. Goffman's concept of self-presentation and ethnometodology were also benefited as individuality was in question here. The reciprocal relationship between religion and lifestyle in today's society was aimed to be explained within a historical, religious, cultural and sociological plan based on Judaism, Christianity and Islam through İzmir, which is a rare example of collective life of individuals with different beliefs.