ST elevasyonlu miyokart infaktüsü nedeniyle koroner anjiyografi yapılan hastalarda Tiyol/Disülfit dengesinin işlem öncesi ve sonrası infarkt ilişkili arter TIMI akımı ile ilişkisi
The relationship between thiol/disulfide homeostasis and pre-or post- interventional TIMI flow in patients who underwent coronary angiography with a diagnosis of ST segment elevation myocardial infarctus
- Tez No: 560224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÜRAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: ST elevasyonlu miyokart infarktüsünde (STEMI), perkütan koroner girişim (PKG) öncesi ve sonrası infarkt ilişkili arter (İRA) açıklığı, daha iyi klinik sonlanımlar ve mortalite ile ilişkilidir. Biz STEMI ile başvuran ve PKG uygulanan hastalarda işlem öncesi ve sonrası İRA açıklığı ile tiyol/disülfit dengesi arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve Yöntem: Ağrı başlangıcı sonrası 12 saat içinde hastaneye başvuran ve PKG uygulanan 176 STEMI hastası prospektif olarak çalışmaya alındı. İRA açıklığı işlem öncesi (İÖ) ve sonrası (İS) TIMI (Trombolysis in Myocardial Infarction) akım derecesine göre belirlendi. İÖ ve İS TIMI akımı 0,1 ve 2 olanlar İRA non-patent ve TIMI akımı 3 olanlar İRA patent olarak sınıflandı. Bu hastalardan başvuru esnasında tiyol/disülfit dengesi ölçüldü. Bulgular: İşlem öncesi 71 (%40.3) ve İS 153 (%86) hastada İRA patent olarak izlendi. İÖ-İRA non-patent olan grupta kadın cinsiyet daha fazla (p=0.048) idi.
Özet (Çeviri)
Aim: The patency of the infarct-related artery (IRA) before and after percutaneous coronary intervention (PCI) is associated with better clinical outcome and mortality in ST-elevation myocardial infarction (STEMI). In this study, we evaluated the pre- and post-interventional relationships between IRA patency and thiol/disulfide homeostasis in patients who presented with STEMI and underwent PCI. Material and Methods: A total of 176 patients with STEMI who had applied to the hospital within 2 hours following pain development and underwent PCI were prospectively enrolled in this study. The pre- and post-intervention (PrI and PoI, respectively) IRA patency values were determined according to TIMI (Thrombolysis in Myocardial Infarction) flow grades. Pre- and post-interventional TIMI flow grades of 0, 1 and 2 were defined as non-patent IRA, while a TIMI flow grade of 3 was defined as patent IRA. The thiol/disulfide homeostasis was determined from blood drawn at first application to our center. Results: The IRA was patent in 71 (40.3%) pre-interventional and 153 (86%) post-interventional measurements. Female sex was significantly more frequent in those with non-patent IRA at PrI (p=0.048).