İşitme cihazı kullanan ve kullanmayan bireylerde beck depresyon envanterine göre depresyon durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of depression status according to beck depression inventory in individuals using and not using hearing AİDS
  1. Tez No: 801698
  2. Yazar: YASİN TATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
İşitme cihazları, erişkinlerin iletişim kurma yeteneği, sesleri daha net duyabildikleri ve konuşmayı daha iyi anlayabildikleri elektronik cihazlar olarak görülmektedir. İşitme kaybı yaşayan erişkinler iletişimde zorluk, kendini anlatmakta sıkıntı gibi zorluklar yaşayabilmektedir. Tüm bunların sonucunda işitme engeli yaşayan erişkinlerin depresyon seviyeleri olumsuz yönde değişebilmektedir. İşitme cihazı kullanan ve kullanmayan erişkinlerin işitme engelini ölçmek için işitme engeli ölçeği, işitme cihazı kullanan erişkinlerin cihaz için memnuniyetlerini uluslararası işitme cihazı değerlendirme envanteri ile depresyon düzeylerine yönelik Beck Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamı Konya, Hakkâri, Mersin bölgesinde bulunan işitme cihazı merkezlerine gelerek işitme cihazı kullanmaya başlayan hastalar ile civarlarında olan sağlıklı erişkinler arasından örneklem oluşturularak 200 katılımcı araştırmaya dahil olmuştur. Sosyo-demografik bilgiler aracılığıyla cinsiyet, yaş, eğitim, birlikte yaşadığınız kişiler, gelir, engellilik durumu, işitme cihazı kullanımı ve işitme cihazı kullanım yılı ölçek ölçek alt boyutları arasındaki ilişki incelenmiştir. Cinsiyet, engellilik durumu, işitme cihazı kullanımı, gelir gibi önemli sosyo-demografik bilgileriyle anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Sonuç olarak işitme engeli ölçeği ve depresyon düzeyi arasında yapılan regresyon analizi sonucunda negatif yönde anlamlı ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the hearing aids are small electronic devices that a person's ability to communicate is generally improved since they can hear noises more clearly and understand speech more well. Adults with hearing loss may struggle to communicate and explain themselves. The depression levels of individuals with hearing impairments may change negatively. The hearing impairment scale was used to measure the hearing impairment of adults who use and do not use hearing aids, the international auditory assessment inventory of adults who use hearing aids for the device, and the Beck Depression Scale for depression levels. The research included study created a sample among the patients who came to the hearing aid centers in Konya, Hakkari, and Mersin and started to use hearing aids and healthy adults in their vicinity. Through socio-demographic information, the relationship between gender, age, education, people you live with, income, disability status, hearing aid type, and hearing aid use year scale sub-dimensions was examined. Significant relationships were found with important socio-demographic information such as gender, disability, hearing aid type, and income. The regression study between the hearing impairment scale and the degree of depression revealed a strong inverse connection.