Evidentiality markers in news discourse on monetary policies
Para politikası haber söylemlerinde kullanılan kanıtsallık işaretçileri
  1. Tez No: 560251
  2. Yazar: NERGİS NURCAN YORGUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİME ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Banking, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, (a) para politikası haber söylemlerindeki kanıtsallık işaretçilerinin nasıl kullanıldığını, ve (b) para politikası haber söylemlerindeki kanıtsallık işaretçilerinin fonksiyonlarını incelemektedir. Bu çalışma bir külliyat çalışmasıdır ve veriler Haziran 2018 – Haziran 2019 tarihleri arasında G4 merkez bankalarının dijital arşivlerinden elde edilmiştir. Külliyat her bir bankadan 9 para politikası kararı ile toplamda 36 karar metninden oluşmaktadır. Veri seti kanıtsallık kategorileri kullanılarak analiz edilmiştir, ve sonuçlar nitel ve nicel yaklaşımlarım bir birleşimi ile yorumlanmıştır. Analiz sonuçları kanıtsallık işaretçilerinin haber söyleminde nasıl kullanıldığını, ve bu işaretçilerin hangi fonksiyonları taşıdığını göstermektedir. Araştırma sonuçları külliyatta yalnızca belli türde kanıtsallık işaretçileri kullanıldığını da göstermektedir. Mevcut çalışma para politikası haber söylemlerindeki kanıtsallık işaretçileri üzerine yapılmış birkaç çalışmadan bir tanesidir, ve alana önemli bir katkı sağlamaktadır. Bu çalışma gelecek çalışmalar için tavsiyelerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study investigates; (a) evidentiality markers in news discourse on monetary policy statements, and (b) the implications of the functions of these evidentiality markers on written news discourse. This study is a corpus study and the data were collected between June 2018 and June 2019 from global central banks' digital archives. The data consist of 9 statements of monetary policy for each bank, 36 in total. The dataset was analysed using the categorization of evidentiality, and the results were interpreted by mixing qualitative and quantitative approaches to corpus research. Results show how the evidentiality markers in news discourse were used, and which function they carried with. Results also show that there were only certain types of evidentiality markers in the corpus. The present study, which is an example of a few studies on evidentiality markers in news discourse on monetary policy, has considerable contributions to the field. This study also provides further research recommendations.