Understanding the linguistic relativity hypothesis and expressing emotions: Kurdish bilinguals and turkish monolinguals
Dilsel izayifet kuramını anlamak ve duyguların ifade edilmesi: Kürtçe ikidillliler ve Türkçe tekdillliler
- Tez No: 560254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Kürtçe-Türkçe konuşan ikidilli ergenlerin ve Türkçe konuşan tekdilli ergenlerin duyguları anadillerinde ve yabancı dil olarak İngilice'de nasıl ifade ettiklerini keşfetmektir. Ayrıca anadilin bilişsel yapıları üzerindeki etki Dilsel İzafiyet Kuramı'nın ilkeleriyle anlaşılması amaçlanmıştır. Çalışma Van'dan 40 Kürtçe-Türkçe konuşan ikidilli ergen ve İstanbul'da devlet ortaokulundan 40 Türkçe konuşan tekdilli ergenle yürütülmüştür. Veri toplamak için, bir dil geçmişi anketi, emojiler için bir valans ölçeği, benzerliğe karar verme aktivitesi ve bir duygu adlandırma aktivitesi kullanılmıştır. Bütün katılımcılar bireysel olarak test edilmiştir. Çalışmanın sonuçları ortaya çıkarmıştır ki katılımcıların anadillerinde ve yabancı dillerinde duyguları ifade etmeleri arasında tutarlılık vardır. Elde edilen bulgular göstermiştir ki Türkçe tekdilli katılımcılar, Kürtçe-Türkçe ikidlli katılımcılara göre duyguları, negatif duygularla kategorize etmeye daha meyillidir. Elde edilen bulgular üzerine, bu çalışma ikidilli eğitimle ve dil sınıflarında CLIL kullanımıyla ilgili öneriler ve pedagojik sonuçlar önerir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate how Kurdish-Turkish speaking bilinguals and Turkish speaking monolinguals express emotions in their native language and in English as foreign language. It also aims to discover the effect of first language on their cognition with the understanding of Linguistic Relativity Hypothesis principles. The study was conducted with 40 Kurdish-Turkish bilingual adolescents from Van and 40 Turkish monolingual adolescents at a public secondary school in Istanbul, Turkey. To collect data, a language background survey, an affective norm for emoji scale, a similarity judgment task and a verbal expressing task were used. All of the participants attended tests individually. The findings of the study revealed that there is a consistency between participants emotion expression in first language and foreign language. The obtained results showed that Turkish speaking monolingual participants tended to categorize emotions with negative emotions more than Kurdish-Turkish speaking bilinguals. Based on these findings, the study offers pedagogical implications and recommendations related to bilingual education and CLIL in language classrooms.