İlköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimi kaygıları ile matematik öğretimi yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of relationship between elementary mathematics teacher candidates' mathematics teaching concerns and mathematics teaching proficiencies
- Tez No: 560325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYİME ERBEN KEÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimine yönelik yeterlik düzeyleri ile matematik öğretimine ilişkin kaygı düzeylerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve aralarında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın evreni, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Konya ili Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği programında öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise 270 ilköğretim matematik öğretmen adayından oluşmaktadır. Tarama modelinde betimsel bir nitelik taşıyan araştırmada, veri toplamak için kişisel bilgi formu,“Matematik Öğretimi Yeterlikleri”ölçeği ve“Matematik Öğretimi Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Yapılan analizlerden elde edilen bulgulara göre, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının genel akademik not ortalaması, programı tercih sırası ve mezun oldukları ortaöğretim okul türü değişkenlerine göre matematik öğretimi yeterlik ve matematik öğretim kaygı düzeylerinde ölçek toplamları ve alt boyutlarında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Cinsiyet, sınıf düzeyi ve programı tercih nedeni değişkenlerinin ise matematik öğretimi yeterliği ve matematik öğretim kaygısına etkisi olduğu görülmektedir. Bu bulgulara ek olarak, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimi yeterlikleri ve matematik öğretim kaygıları arasında negatif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca çalışmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarının matematik öğretimi yeterlik puanlarındaki değişimin, matematik öğretim kaygı puanlarındaki değişimin %37,5'ini açıklayabildiği tespit edilmiştir. Sonuçta ise araştırma bulgularına dayalı olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine pre-service elementary maths teachers' teaching competence about mathematics with the levels of anxiety related to mathematics teaching in terms of various variables and determine whether there is a relationship between them. Research population consisted of university students study for Mathematics Teaching Programme at Ahmet Keleşoğlu Education Faculty in Necmettin Erbakan University in Konya in 2018-2019 educational year. Research sampling consisted of 270 pre-service elementary mathematics teachers. Research was a descriptive study,a survey model, used personal information form, 'Mathematics teaching competencies' instrument and“Mathematics Teaching Anxiety Scale”to collect data. According to the results, there was no significant difference between pre-service elementary mathematics teachers' general academic grade point average, program preference order and grade levels of secondary education school graduates according to their mathematics teaching competence and mathematics education anxiety levels. Gender, grade level and program preference reason variables have an effect on mathematics teaching competence and mathematics education anxiety. It has seen that gender, class level and program preference reason variables have an effect on mathematics teaching competence and mathematics education anxiety. Addition to these findings, it was found that there was a negative, significant and moderate relationship between pre-service elementary mathematics teachers' mathematics teaching competencies and mathematics teaching concerns. It was found that the change in mathematics teaching proficiency scores of pre-service elementary mathematics teacher candidates could explain 37.5% of the change in mathematics teaching anxiety scores. Finally, suggestions were made to practitioners and researchers based on the research findings.