Kurumsal sürdürülebilirlik kavramının hisse senedi getirisine etkisi: Bist sürdürülebilirlik endeksinin sektörel bazda incelenmesi
The effect of corporate sustainability on the stock returns: Analyzing Bist sustainability index in sector base
- Tez No: 560353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KARACAER ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, İşletme, Economics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması kapsamında Borsa İstanbul XUSRD endeksine dahil olan işletmeler ile bu işletmelerin yer aldığı sektörde faaliyet gösteren ancak XUSRD endeksinde yer almayan işletmelerin aylık ortalama hisse senedi getirileri bir endeks yılını kapsayacak şekilde Kasım 2014 ile Nisan 2019 yılları arasında karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında araştırılmak istenen temel soruyu, kurumsal sürdürülebilirlik uygulamaları ile ekolojik, sosyal ve ekonomik riskleri ve fırsatları daha iyi değerlendiren işletmelerin rekabet avantajı sebebiyle hisse senedi karlılığı açısından bir fayda sağlayıp sağlanmadığının test edilmesi oluşturmaktadır. Bu amaçla kategorik değişken olarak XUSRD endeksine dahil olma durumu kullanılmış ve Borsa İstanbul'a bağlı 12 alt sektörde faaliyet gösteren işletmelerin aylık ortalama hisse senedi getiri serileri elde edilmiştir. Gözlem dönemi içerisinde yer alan 5 farklı endeks yılı için ilgili seriler ayrı ayrı Mann-Whitney U testi aracılığı ile incelenmiş ve literatüre paralel şekilde XUSRD endeksine dahil olan işletmeler ile endekse dahil olmayan aynı sektördeki işletmelerin hisse senedi getirileri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Kurumsal Sürdürülebilirlik uygulamaları doğrudan hisse senedi karlılığı sağlamak yerine işletmelere uzun vadeli değer yaratma imkânı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the monthly average stock returns of the companies included in the Borsa Istanbul XUSRD Index and the companies, operating in the same sector but not included in the XUSRD index were compared between November 2014 and April 2019. The main question, which is examined by this study, is testing the companies which are better evaluating ecological, social and economic risks and opportunities by the corporate sustainability practices and provide a benefit in terms of stock profitability, due to the competitive advantage. To ensure that, being a component of XUSRD index was used as a categorical variable and monthly average stock return series of the whole companies operating in 12 sub-sectors of Borsa Istanbul were obtained. For the 5 different index years in the observation period, the related series were examined by Mann-Whitney U test and there is no statistically significant difference was found between the average monthly stock returns of the companies included in the XUSRD index and the companies in the same sector but not included in the index. Corporate Sustainability practices enable companies to create long-term value, instead of directly providing stock profitability.