Farklı öğrenme stillerine sahip olan dokuzuncu sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri arasındaki farklılıkların incelenmesi
Research of the differences among the problem solving skills of the ninth grade students who have different learning styles
- Tez No: 560448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET CİHANGİR, DOÇ. DR. Dilek SEZGİN MEMNUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, araştırmaya katılan lise dokuzuncu sınıf öğrencilerin öğrenme stilleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişki araştırılmış ve dokuzuncu sınıf öğrencilerinin rutin olmayan problem hakkındaki düşünceleri de araştırılmıştır. Bu kapsamda, araştırmaya katılan (N=563) dokuzuncu sınıf öğrencileri üzerinde öğrenme stillerinin belirlenmesi amacıyla Kolb Öğrenme Stili Envanteri sonra da matematiksel rutin ve rutin olmayan problemlerin çözümlerinde kullanılan stratejilerin incelenmesi amacıyla Matematik Problem Çözme Testi uygulanmıştır. Araştırmaya katılan dokuzuncu sınıf öğrencilerinden gönüllü olan öğrenciler (N=20) ile de rutin olmayan problemler ile ilgili yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu araştırmada hem nitel hem de nicel yöntemlerle veriler elde edilmiş olup, veri analizleri MS Excel ve SPSS 18.0 programları ile yapılmıştır. Çalışmanın sonunda, araştırmaya katılan dokuzuncu sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri arasında farklılıklar bulunmuş olup; farklı öğrenme stillerine sahip dokuzuncu sınıf öğrencilerin matematik problem çözme başarıları arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişkinin olduğu anlaşılmıştır. Bununla birlikte; ayrıştıran ve değiştiren öğrenme stillerine sahip dokuzuncu sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerinin farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin rutin olmayan matematik problemleri hakkındaki olumlu görüşleri de rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was explored the relationship between learning styles of students and problem-solving skills styles of ninth grade students who participated in this research and it was examined ninth grade students' thoughts about non-routine problems. With this context, it was studied on the ninth grade students (N = 563) who participated in the research, Kolb Learning Style Inventory for determining learning style and after it was put into practice Mathmematic Problem Solving Test about routin and non-routin problem solving skills and problem solving strategies. And also it was interviewed with the volunteer students (N = 20) from ninth grade students who participated in the study about non-routine problems. In this research, both qualitative and quantitative data were obtained and the data were analyzed with MS Excel and SPSS 18.0. At the end of the study, it was found differences among the learning styles of the ninth grade students participating in the study; was understood that it was found that there was a low level meaningful relationship between mathematics problem solving sucseses and learning styles. However; The problem solving skills of the ninth grade students having converging and diverging learning styles were found to be different. Additionally, it was reported students's positive opinions about non-routine problems.