Pedagojik sanat eğitiminde yaratıcı dramanın etkilerinin incelenmesi
The effects of creative drama in pedagogical art education
  1. Tez No: 560578
  2. Yazar: ÖZLEM CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yaratıcı drama her yerde uygulanabilir ve her nerede uygulanırsa uygulansın bu bir öğrenme yöntemi, kendini ifade etmede bir araç olarak kabul edilir. Eğitimde yaratıcı dramanın amacı; bir düşüncenin, bir konunun doğaçlama, rol alma gibi tekniklerden yararlanarak, canlandırma yapılması ile öğrenmeyi sağlamaktır. Hayatın içinde yer alan yaratıcı drama yöntemi, görsel sanatlar dersinde de mutlaka uygulanmalıdır. Bu çalışmada Barok Dönemi'nin öğretilmesinde yaratıcı dramanın katkısının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir ortaokulda seçmeli resim dersi alan gönüllü 12 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Veriler, öğrenci ve araştırmacı günlükleri ile toplanmıştır. Ayrıca fotoğraf ve video kayıtları tutulmuştur.Araştırmaya katılan bu öğrenciler daha önceden herhangi bir sanat eğitimi almamış, Barok Dönemi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler nitel yöntemde kullanılan betimsel analiz tekniği ile analiz edilmiş, ulaşılan bulgular kategorilere ayrılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucuna bakıldığında; yaratıcı drama ile eğlenerek öğrenmenin öğrenmeyi kolaylaştırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Yaratıcı drama eğitimdeki hedeflere ulaşabilmek adına motive edici bir yöntem olmuştur. Ayrıca araştırma esnasında içe dönük ve dışa dönük öğrenciler birlikte hareket ettiklerinden, bu durum içe dönük öğrencileri cesaretlendirmiş, sosyalleştirmiş ve özgüvenlerinin artmasını sağlamıştır. Öğrenciler yaratıcı drama ile işlenen dersin çok eğlenceli olduğunu, yaratıcı dramanın diğer derslerde de kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir
Özet (Çeviri)
Creative drama can be appliedeverywhere, andwherever it is applied, thismethod of learning is considered a means of self-expression. Theaim of creative drama in education; is toprovidelearningwiththeuse of techniquessuch as improvisationand role-playing. Themethod in life should be applied in thecourse of visualarts. Inthisstudy, it is aimedtodeterminethecontribution of creative drama in theteaching of BaroquePeriod. Thestudywascarriedout on 12 studentswhotookelectivecourses in a secondaryschoolaffiliatedwiththeMinistry of NationalEducation in Beşiktaş, İstanbul. Thedatawascollectedfromthestudentandtheresearcher'sdiaries. Inadditionphotosand video recordingswerekept. Thestudentswhoparticipated in theresearchconsisted of studentswhodid not haveany art educationandwhodid not haveanyknowledgeabouttheBaroquePeriod. Thedataobtainedfromtheresearchwasanalyzedbydescriptiveanalysistechniqueused in thequalitativemethod, andthefindingsweredividedintocategories. Accordingtotheresults of thestudy; it wasconcludedthatlearningwithcreative drama facilitatedlearning. Creative drama has been a motivatingmethodforachievinggoals in education. Furthermore, since theintrovertedandextrovertedstudentsacttogetherduringtheresearch, it has encouragedandsocializedintrovertedstudents, andalsoincreasedtheir self-confidence. Thestudentsstatedthatthecourse, which is processedwithcreative drama, is veryfunandthatcreative drama should be used in othercourses.