Algılanan örgüt kültürünün ve liderin kişilik özelliklerinin yenilikçilik tutumuyla etkileşimi: Bir savunma sanayii kurumunda araştırma
Interaction of perceived organizational culture and leader personality with innovative attitude: Research in a defense industry institution
  1. Tez No: 560697
  2. Yazar: TUĞBA SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yenilikçilik günümüz pazar koşullarında rekabetçi ve sürdürülebilir bir işletme olabilmek için önemli bir faktördür. Farklı tip örgüt kültürlerinin ve liderlerin kişilik özelliklerinin yenilikçilik üzerindeki etkileri olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, algılanan örgüt kültürünün ve liderlerin kişilik özelliklerinin yenilikçilik tutumuyla etkileşimini sorgulamaktır. Bu çerçevede öncelikle yenilikçilik, örgüt kültürü ve kişilik kavramları incelenmiş olup ardından araştırmanın modeli ve hipotezleri oluşturulmuştur. Kişilik özelliklerini ölçmek için Gençöz ve Öncül (2012) tarafından geliştirilen Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, örgüt kültürünü ölçmek için Cameron ve Quinn (2006) tarafından geliştirilip Çalışır (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan örgüt kültürü ölçeği ve son olarak ise yenilikçilik tutumunu ölçmek için Eren (2010) tarafından geliştirilmiş yenilikçilik ölçeği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında bir savunma sanayii kuruluşunda yapılan anket çalışması ile veri toplanarak çıkan sonuçlar istatistiki yöntemler ile analiz edilmiştir. Örnekleme ait yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, toplam tecrübe süresi ve kurumda çalışma süresi gibi demografik özellikler raporlanmıştır. Analizler soncunda yenilikçilik tutumunun ile örgüt kültürü ve liderlerin kişilik özellikler arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation is an important factor to be a competitive and sustainable business in today's market conditions. It is known that the personality traits of leaders and organizational culture have effects on innovation. The aim of this research is to question the interaction between perceived organizational culture and the personality of the leaders with the innovation attitude. In this context, firstly the concepts of innovation, organizational culture and personality were examined and then the model and hypotheses of the research were formed. Basic Personality Traits Inventory developed by Gençöz and Öncül (2012) was used to measure the personality traits. Organizational culture scale developed by Cameron and Quinn (2006) and adapted to Turkish by Çalışır (2008) was used to measure organizational culture. And finally innovation scale developed by Eren (2010) was used to measure the innovation attitude. Within the scope of the research, data were collected through a survey conducted in a defense industry organization and the results were analyzed with statistical methods. Demographic characteristics such as age, gender, education level, total experience time and experience time in the company were reported. As a result, a statistically significant relationship was found between innovation attitudes and perceived organizational culture and personality traits of leaders.