Marka hakkının internet ortamında ihlali
Infrigment of the trademark on the internet
- Tez No: 777378
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüzde internet, en çok kullanılan kitle iletişim aracıdır. Bu kitle iletişim aracı, ortaya çıktığı andan itibaren öngörülenin ötesinde bir etki ile alternatif ve kendine özgü kuralları olan sanal bir dünya yaratmıştır. Ortaya çıkan bu sanal dünyada var olmak marka sahipleri için artık bir zorunluluktur. Her ne kadar sağladığı yeni pazarlama teknikleri ve tüketicilere küresel boyutta ulaşma imkânı interneti markalar için cazip kılsa da aynı zamanda bu yeni dünya markanın pek çok yeni ihlal türünü de beraberinde getirmektedir. İşte bu sebeple günümüzde marka, internet ortamında; genellikle alan adı olmak üzere anahtar kelime ve yönlendirici kod ve benzeri biçimlerde kullanılarak ihlal edilmektedir. Marka sahibi, markasının internet ortamında kullanımı durumunda söz konusu kullanımları, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda aranan şartların mevcut olması durumunda engelleme hakkına ve varsa uğradığı zararların tazmini hakkına sahiptir. Ayrıca marka sahibi, markasının alan adı olarak kullanılması durumunda, alan adlarına özgü alternatif çözüm mekanizmalarına da başvuru imkânına sahiptir. Çalışmamızda markanın, internet ortamında kullanımı ile bu kullanımın ihlal oluşturma şartları, ihlal türleri ve bu ihlallere karşı marka sahibinin başvurabileceği hukuki yollar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the Internet is the most widely used mass communication tool. From the moment it emerged, this mass media has created a virtual world with an alternative and unique rules with an effect beyond what was predicted. Being present in this emerging virtual world is now a must for brand owners. Although the new marketing techniques it provides and the opportunity to reach consumers on a global scale make the internet attractive for brands, this new world also brings many new types of violations of the brand. That's why today, the brand is on the internet; It is violated by using keywords, usually domain name, and referrer code and similar formats. The trademark owner has the right to prevent such uses in case of use of his trademark on the internet, if the conditions sought in the Industrial Property Law No. 6769 are present, and to compensate for the damages, if any. In addition, the trademark owner has the opportunity to apply to alternative resolution mechanisms specific to domain names, in case his trademark is used as a domain name. In our study, the use of the trademark in the internet environment, the conditions of infringement of this use, the types of violations and the legal remedies that the trademark owner can apply against these violations are examined.