Sembolik illüstrasyonların seramik yüzeylerde dekor unsuru olarak kullanılması
Using of symbolic illustrations as decorative element in ceramic surfaces
- Tez No: 560779
- Danışmanlar: PROF. KAAN CANDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sanatın sembollerle bezeli anlatım dili geçmişten gümümüze pek çok yöntem aracılığı ile aktarılmak istenen öznel verileri yansıtmakta kullanılmıştır. Kapital toplumların olgunlaşma süreciyle birlikte gündelik yaşantıda sıklıkla karşılaşılan afişe edilen pek çok materyalde, basılı yayınlarda, dijital dünyada ve sosyal ağlarda mutlaka bir şekilde maruz kaldığımız, hep içinde olduğumuz pek çok öge aslında sadece sembollerden ibarettir. Bu anlamda özellikle sanatsal alanda kullanılan semboller, bu araştırmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Sanatsal çalışmalarda tercih edilen hayvan figürleri, bireysel yaratım süreci içerisinde şekillenen kendine özgün hallerde, insanı karakterize eden sembollere dönüşerek tamamlanabilir. İnsani özellikleri temsil eden figürleri yansıtan bu desenlerde; kişilik ve karakteristik özelliklerin yanı sıra, günlük yaşanan olayları ve karşılaşılan bu olaylar üzerine oluşan duyguların izlenimlerini gözlemek mümkün olabilir, bu şekilde süregelen çalışmalar eşliğinde yansıtılmak istenenler, sembollerin sahip olduğu güçlü anlatım dili kullanılarak her biri farklı birer anlama sahip olan hayvan sembolleri üzerinden tasvir edilmektedir. Bu araştırma kapsamında hedeflenen; sanatçıların duygu ve düşüncelilerini farklı biçimlerde ifadeye dönüştürmek amacıyla kullandığı sembolik dili, seramiğin plastik öğeleri ve dekor yöntemlerini birleştirerek kişisel bir anlatıma dönüştürmektir. Bu kişisel anlatım içerisinde semboller, araştırmacının kendine ait diliyle yaratılan illüstrasyonlar biçiminde özgün seramik dekorlarıyla bütünleşmektedir. Bu anlamda uygulanan çeşitli dekor yöntemleri, kullanılan sembollerle oluşturulan hikâyeyi vurgulayıcı ve destekler nitelikte unsurlarla kurgulanmıştır. İzlenen bu metotla birlikte sanatsal çalışmalar neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The expression language of art, which is adorned with symbols, has been used to reflect the subjective data that is wanted to be transferred through many methods from past to present. With the maturation process of capital societies, many of the elements that we have been exposed to in many ways in everyday life, in printed material, in the digital world and in social networks are just symbols. In this sense, especially the symbols used in the artistic field are the starting point of this research. Animal figures, which are preferred in artistic works, can be completed by transforming into symbols that characterize human beings in their original situations shaped within the process of individual creation. In these drawings reflecting figures representing human characteristics; In addition to personality and characteristic features, it may be possible to observe the daily events and the impressions of the emotions occurring on these events. Within the scope of this research; The aim of the course is to transform the symbolic language used by artists to express their emotions and thoughts into expressions in different ways by combining the plastic elements and decor methods of ceramic into a personal expression. In this personal narrative, symbols are integrated with original ceramic decors in the form of illustrations created with the researcher's own language. Various decor methods applied in this sense are constructed with elements that emphasize and support the story created with the symbols used. With this method, artistic works were finalized.