Evaluation of climate change policies in the context of environmental security in Pakistan
- Tez No: 830177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KALİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çevresel bozulmanın daha görünür etkileri ve geleneksel güvenlik kavramlarının etkili tedaviler sağlayamaması sonucunda, çevresel çerçevede alternatif ilkeler ve çözümlere odaklanan yeni bir güvenlik bağlamı gelişmiştir. Soğuk Savaş döneminde güvenlik düşüncesinin yaygınlaşmasıyla çevre güvenliği literatüre girmiştir. Öznenin kimin güvence altına alındığını veya korunması gerektiğini belirlemek için sorun, ortak, insani ve ekolojik güvenlik yaklaşımlarıyla çeşitli şekillerde incelenmiştir. Bu çalışmanın çerçevesini çevresel güvenlik kavramı ve bu bağlamda ona yönelik çeşitli yaklaşımlar oluşturmaktadır. İklim değişikliği, dünyanın en zor çevre sorunu haline gelen, çevreye verdiği zararlı fiziksel sonuçlar nedeniyle çevreye yönelik bir güvenlik tehdidi olarak algılanmaktadır. Bu çalışmanın amacı çevresel güvenlik algılarının iklim değişikliğini nasıl etkileyebileceğini araştırmaktır. Her ne kadar iklim değişikliğinin nedeni insan faaliyetleri ve doğal süreçler olsa da, bu sorunları daha da kötüleştiren şeyin antropojenik (insan kaynaklı) etkiler olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Değişimin etkilerinin fark edildiği ve uluslararası toplumun gündemine alındığı yıllardan bu yana devam eden bir müzakere süreci bulunmaktadır. Pakistan, iklim değişikliğiyle bağlantılı zorluklarla bağlantılı olan büyüklüğü, konumu, siyasi huzursuzlukları ve jeopolitik konumu nedeniyle bu süreçteki önemli oyunculardan biri. Bu bağlamda iklim değişikliği politikalarını çevresel güvenlik bakış açısıyla değerlendirmek için Pakistan örnek bir çalışma olarak seçilmiştir; Sonuç olarak Pakistan'daki genel güvenlik sorunlarının yanı sıra iklim değişikliğine ilişkin politikalar ve güvenlik algıları da incelenmiştir. Bu özelliklerin araştırılmasında literatür taraması yaklaşımından yararlanılmış, bilimsel kitap, dergi, tez ve çevrimiçi kaynaklardan yararlanılmıştır. Pakistan'da uygulanmakta olan iklim değişikliği politikaları, çevre güvenliğine öncelikle hükümet temelli geleneksel güvenlik perspektifinden bakıldığını göstermektedir. Bunun dışında, Pakistan zaman zaman ortak ve insani güvenlik görüşlerini kullanarak iklim değişikliğiyle mücadele edebilmiş olsa da, ekolojik bir yaklaşıma dair çok az belirti var.
Özet (Çeviri)
A new security context centred on alternative principles and solutions in the environmental framework has evolved as a result of the more visible effects of environmental degradation and the inability of traditional security concepts to provide effective treatments. Environmental security had entered the literature as the idea of security expanded in the Cold War era. To identify who the subject is or ought to be secured, the problem has been examined in a variety of ways by common, human, and ecological security approaches. The framework of this study is based on the notion of environmental security and various approaches to it in this context. Due to its detrimental physical consequences on the environment, which make it the most difficult environmental problem in the world, climate change is perceived as a security threat to the environment. The purpose of this study is to investigate how perceptions of environmental security may affect climate change. Although human activities and natural processes both are the reason of climate change, it is generally agreed that anthropogenic (human-induced) effects are what make these problems worse. Since the years when the impacts of change were acknowledged and added to the international community's agenda, there has been an ongoing negotiating process. Pakistan is one of the important players in this process because of its size, location, political unrest, and geopolitical position, which all connect to difficulties with climate change. Pakistan is chosen as a case study in this context to assess climate change policies from an environmental security viewpoint; as a result, general security issues, as well as climate change-related policies, and perceptions of security in Pakistan, have been examined. The literature review approach was utilized to investigate these features, and scientific books, journals, theses, and online resources were used. The policies of climate change as they are being practised in Pakistan demonstrate that environmental security has primarily been viewed from a government-based conventional security perspective. Aside from that, there is little indication of an ecological approach, even though Pakistan has occasionally been able to combat climate change using common and human security views.