Etkinlik analizi ile portföy oluşturma
Building a portfolio with efficiency analysis
- Tez No: 560921
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Verimlilik ve etkinlik kavramları, performansın iki önemli göstergesidir. Günlük hayatta birbirlerinin yerine kullanılan bu iki kavram aslında taşıdıkları anlam bakımından farklıdır. Verimlilik; çıktılar ile girdiler arasındaki oransal ilişkiyi ifade eder. Etkinlik ise ; örgütlerin stratejik hedeflerine ve tanımlanmış amaçlarına ulaşmak amacıyla gerçekleştirdikleri faaliyetlerin sonucunda, bu hedeflere ve amaçlara ulaşma derecesini belirleyen bir performans boyutudur. Etkinliğin ölçülmesine yönelik birçok analiz yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada etkinlik ölçüm yöntemlerinden veri zarflama analizi kullanılmıştır. Çalışma kapsamında; Borsa İstanbul(BIST)'da işlem gören hizmet sektörü şirketleri için Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak finansal performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla, söz konusu şirketlerin finansal performanslarını ortaya koyabilmek için finansal tabloları ve faaliyet raporları incelenerek karar birimleri için girdi ve çıktılar belirlendikten sonra finansal performans göstergeleri bakımından etkin olan şirketlerin portföy oluşturma ve yatırımı olarak kullanılabileceği anlaşılmıştır. Ayrıca analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre, etkin bulunmayan şirketlerin hangi finansal performans kalemlerinde iyileştirme yapmaları gerektiği de ortaya konulmuştur. Böylelikle, söz konusu şirketlerin etkinlikleri incelenmiş ve ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The concepts of efficiency and effectiveness are two important indicators of performance. These two concepts, which are used interchangeably in daily life, are actually different in terms of the meaning they carry. The concept of efficiency refers to the proportional relationship between output and inputs. The effectiveness is a performance dimension that determines the degree to which these goals and objectives are attained as a result of the activities that perform their strategic goals and defined objectives. Many analysis methods have been developed to measure effectiveness. Data envelopment analysis has been used in this study. In the study ; Financial performance assessment has been performed by using Data Envelopment Analysis (DEA) for service sector companies listed on Borsa Istanbul (BIST)-Services Index. For this purpose, it has been understood that the companies which are effective in terms of financial performance can be used as portfolio formation and investment after determining the inputs and outputs for the decision units by examining the financial statements and annual reports in order to reveal the financial performances of the mentioned companies. In addition, according to the findings obtained from the analysis, it is revealed which financial performance items should be improved by companies that are not effective. Thus, the efficiency of these companies has been examined and measured.