Application of newborn jaundice determination and design of a noninvasive bilirubinometer
Yenidoğan sarılığı tespitinin uygulaması ve noninvazif bilirubinometre tasarımı
- Tez No: 560929
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMED ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yenidoğan sarılığı (hiperbilirubinemi) sağlıklı yenidoğanların%65'inde görülmekteve genellikle herhangi bir tedavi uygulanması gerekmeden kendiliğinden geçmektedir.Fakat bu yenidoğanların%5kadarında kernikterus olarak bilinen kalıcı beyin hasarlarıortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle yenidoğan sarılığının tespit ve takip edilmesi büyükbir önem taşır.Yenidoğan sarılığını değerlendirmede ve takip etmede en yaygın olarak kullanılanyöntem, toplam serum bilirubin (TSB) düzeyini ölçmektir. Sarılık tespiti ve takibi içinalternatif bir yöntem olan transkütan bilirubin (TcB) ölçümü ise non-invasif olmasınınyanı sıra güvenli, kolay, acısız, düşük maliyetli ve hızlıdır. TcB ölçümü uygulamasıyenidoğanlarda sarılık seviyesini belirlemek amacıyla görünür bölgede yansıma spek-troskopisini kullanır. Bu tez çalışmasının amacı özel olarak geliştirilmiş bir cihazdanelde edilen difüz yansıma spektrumlarını kullanarak, lineer olmayan yaklaşımlar ile,sarılık seviyesini tespit edebilen algoritmaların geliştirilmesidir. Bu amaçla 314 bebek-ten TcB ve TSB ölçümleri alınmış ve kestirim algoritmaları geliştirilmiştir.Geliştirilen algoritmalar ile tahmin edilen TcB değerleri, ilgili ölçüme ait TSBdeğerleri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca geliştirilen algoritmaların performansı, piyasadayaygın olarak kullanılmakta olan JM-103 transkutan bilirubinometre cihazı ile de karşılaş-tırılmıştır. Geliştirilen tüm algoritmalar 0.932 ile 0.943 arasında korelasyon değerleriile sarılık seviyesini tahmin edebilmekte olup, bu karşılaştırma sonuçları transkütanbilirubinometre cihazlarının kullanımının artacağı yönünde teşvik edici görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Newborn jaundice (hyperbilirubinemia), which is seen in65%of healthy new-borns, is usually a harmless condition and passes without any treatment. However,5%of the jaundiced babies develop kernictures which may cause irreversible brain damage.Therefore, detection and follow-up of jaundiced babies are very important.The most common method for the evaluation and follow-up of neonatal jaundiceis measuring the level of total serum bilirubin (TSB). Transcutaneous bilirubin (TcB)measurement, which is an alternative for jaundice detection and monitoring, is a safe,easy, painless, cost-effective and fast method as well as being noninvasive. The appli-cation of TcB measurement uses visible field reflection spectroscopy to determine thelevel of jaundice in newborns. The aim of this thesis is to design algorithms which candetermine the level of jaundice by nonlinear approaches using diffuse reflection spectraobtained from a specially developed device. In order to achieve this, TcB and TSBmeasurements were taken from 314 infants and prediction algorithms were developed.The TcB values predicted by the designed algorithms were compared with theTSB values of the paired measurement. In addition, the performance of the designedalgorithms was compared with the widely used JM-103 transcutaneous bilirubinometer.All designed algorithms can predict jaundice level with correlation values between 0.932and 0.943. The results of the comparisons were found to be promising for the use oftranscutaneous bilirubinometer devices.