İş hayatındaki kronizm davranışlarının çalışanların örgütsel adalet algılarına ve kurum itibarına etkisi
The effect of chronicism behaviors on business life on the perceptions of organizational justice and employment
- Tez No: 561199
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ TANSOY YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, kronizm uygulamalarına maruz kalan kamu hastanelerinde çalışan kişilerin örgütsel adalet algıları ve bu uygulamaların kurumun itibarı üzerindeki etkisini belirlemektir. Alanyazın incelendiğinde, kronizmle ilgili çalışmaların sınırlı olduğu, genellikle kavramı açıklamaya yönelik tanımlamalar ve diğer yaşanan kayırmacılık türleriyle (genellikle nepotizm) beraber ele alınıp ilişkilendirildiği çalışmaların olduğu görülmektedir. Kronizm kavramının, örgütsel adalet ve kurumsal itibar değişkenleri ile birlikte ele alındığı bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Çalışanların adil bir ortamda çalışma istekleriyle bütünleşen ve çalışanların örgüte daha çok bağlanmasının bir göstergesi olan örgütsel adalet kavramının, kronizm ile arasındaki ilişkinin var olması, hem örgüt hem de çalışanlar açısından önemli bir kıstas olup, iki taraf içinde büyük bir önem arz etmektedir. Bu bağlamda, araştırmanın konusu olan kronizm davranışlarının, çalışanlar üzerindeki örgütsel adalet algılarını ve kurumun itibarını etkilemesindeki rolünü belirleyecek test ve analizlerle çalışmaya yön verilmiştir. Çalışma sağlık sektörü odaklı olup, Bandırma'da faaliyet gösteren hastaneler kapsamında ele alınan kavramların değişkenlerle arasında olan ilişkileri ortaya çıkartması açısından önem teşkil etmektedir. Literatürde sağlık sektöründe, kronizmin örgütsel adalet algılarına olan etkisi ve bunların kurumsal itibar algılarına olan yansımaları ile ilgili bir çalışmanın olmaması açısından bu çalışmanın ilgili alan yazına büyük katkı sağlayacağı öngörülmektedir. Çalışma anket yardımıyla 159 hastane çalışanı üzerinden gerçekleştirilmiştir. Hastane çalışanlarının maruz kaldığı kronizm davranışları sonucu oluşan adalet algıları ve kurum itibarına etkisi arasındaki ilişki çalışmada sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this survey is to indicate the effect on the people's organization justice perception who work in public hospital's and the people who get exposed to the cyronism and the effect on the goodwill of the foundation. When the literature is analyzed, it is seen that the surveys that cyronism is related with other types of the favouritism (generally nepotism). It has never been encountered to a survey which approaches to the cyronism as organizational justice and the foundation goodwill. The organizational justice perception which becomes integrated with the employees will to work in a equitable environment, which is also related to cyronism behaviours is quite important for both employees and the organization. Within this, context, tests and analyses which show that cyronism behaviours affect the organizational justice perceptions over employees and the foundation goodwill have been included is this stıudy. The study is focused on the health sector and it is important for revealing the relations between the factors and the concepts as a part of hospitals in Bandırma. It is foreseen that this study will have a big contribution to the literature since there is no any other study which show the same information. The study has been fulfilled with the help of a survey on 159 hospital employees. The effect of the cyronism to the organizational justice perception and the foundation goodwill will be presented in detail on the following pages of the study.