Geçici süreli Türkçe öğreticisi olan sınıf öğretmenlerinin iletişim becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of communication skills of class teachers who are temporary Turkish teachers in terms of some variables
- Tez No: 561218
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AKANDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada Geçici Süreli Türkçe Öğreticisi Olan Sınıf Öğretmenlerinin iletişim becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim- öğretim yılında Türkiye'de görev yapan 161 Geçici Süreli Türkçe Öğreticisi Olan Sınıf Öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”ve“İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak oluşturulmuştur. Veriler SPSS.21.00 paket program aracılığı ile analiz edilmiş olup analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, Bağımsız örneklemler için t- testi, Tek Yönlü ANOVA ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Geçici Süreli Türkçe Öğreticisi Olan Sınıf Öğretmenlerinin iletişim becerileri ve zihinsel, duygusal, davranışsal alt boyutlarındaki algıları“genellikle”düzeyindedir. Geçici Süreli Türkçe Öğreticisi Olan Sınıf Öğretmenlerinin iletişim becerileri ölçeğinin tamamından ve zihinsel, duygusal, davranışsal alt boyutlarından aldıkları puanlar arasında cinsiyet, yaş ve mesleki kıdeme göre anlamlı farklılık bulunmamıştır. Öğretmenlerin iletişim beceri ölçeğinin tamamından ve zihinsel alt boyutundan aldıkları puanlar arasında eğitim durumuna göre eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık bulunmammış olup iletişim becerileri ölçeğinin duygusal ve davranışsal alt boyutlarından alınan puanlar arasında eğitim durumuna göre anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the communication skills of Turkish teachers who are temporary Turkish teachers in terms of some variables. Examples of the research in 2018-2019 academic who served in Turkey 161 temporary teachers who constitute the Turkish instructive.“Personal information form”and“Communication skills scale”were used in the study. The research was conducted by using a relational screening model data SPSS. 21.00 were analyzed by means of the program. Arithmetic mean, standard deviation, T-test for independent samples, one-way ANOVA and Mann Whitney U test were used in the analysis. According to the findings; The perceptions of the classroom teachers, who are temporarily Turkish instructors, to all communication skills and their perceptions of their mental, emotional and behavioral sub-dimensions are at the“general”level. There was no significant difference between the scores of the communication skills scale and the mental, emotional and behavioral sub-dimensions of the classroom teachers who were temporarily Turkish instructors. There was no significant difference between the scores obtained from the teachers' communication skills scale and the mental sub-dimension according to the education level, and there was a significant difference between the scores obtained from the emotional and behavioral sub-dimensions of the communication skills scale.