Türkiye'de bölgelerarası kayıt dışı istihdam oranını etkileyen etmenlerin panel veri analizi ile belirlenmesi
Researching of factors affecting informal employment rate in Turkey with panel data analysis
- Tez No: 561511
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE KARPAT ÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kayıt dışı ekonominin işgücü piyasasına bir yansıması olan kayıt dışı istihdam, dünyada, özellikle kontrol mekanizmalarının yetersiz olduğu gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak görülmektedir. İşverenler, işçiler ve kendi nam ve hesabına çalışanlar vergi, sigorta primi vb. mali yükümlülüklerden kaçınmak, bürokratik süreçlerden kurtulmak amacıyla kayıt dışı ekonomik faaliyetlerde bulunmakta ve elde ettikleri kazancı kayıt dışında bırakmaktadırlar. Sosyal güvenlik açısından kayıt dışı istihdam, niteliği itibariyle yasal işlerde çalışarak istihdama katılan kişilerin, gün veya ücret olarak sosyal güvenlik hizmeti sağlayan idarelere hiç bildirilmemesi ya da eksik bildirilmesi olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada 2012-2017 yılları arasındaki veriler kullanılarak Türkiye'deki kayıt dışı istihdam oranının belirleyicilerinin saptanması ve söz konusu belirleyiciler ile geleceğe yönelik öngörülerde bulunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Informal employment, wihch is a view of the informal economy in labor market, is observed to be extremely widely used in the world, especially in the developing contries where document regulation and control mechanisms are insufficient. Employers, workers or self employed people are engaged in informal economic activities and they unrecord the income which they earn, to avoid bureaucratic transactions and financial obligations especially like taxes, insurance premium etc. Informal employment can be defined as underreporting or unreporting working days or wages of people in employment who work in legal affairs inherently in terms of social security to the relevant public institutions or organisations. In this study, it is aimed to determinate decisives of the informal employment rate in Turkey and predicting the future with this decisives by using data between 2012-2017.