Ultrasonik yöntemle belirlenen malzeme sabitlerinin mekanik deneylerle doğrulanması
The verification of ultrasonically determined material constantsby mechanical experiments
  1. Tez No: 561709
  2. Yazar: MEHMET KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, E-cam/epoksi ve Karbon/epoksiden oluşan ortotropik kompozit plakalarda Young modülleri ve Poisson oranlarının çekme testi ile ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Çekme testi ile elde edilen esneklik katsayıları aynı malzemelerde ultrasonik yöntemle elde edilen esneklik katsayıları ile karşılaştırılmıştır. Araştırma 2015-2016 Öğretim yılında yapılmıştır. E-cam/epoksi ve Karbon/epoksi kompozit malzemeleri özel bir firmaya standartlara uygun olarak ürettirilmiştir. Tahribatlı yöntem olan çekme testi yöntemi ve tahribatsız yöntem olan ultrasonik yöntem ile elde edilen Young modülü ve Poisson oranı değerleri birbiriyle uyuşmaktadır. Çekme testi yöntemi ultrasonik yönteme göre daha zor ve karmaşık çalışmalar gerektirmektedir. En önemlisi çekme testi sonunda plakalar zarar görmektedir. Bu nedenle ultrasonik yöntemin tahribatlı yönteme göre daha avantajlı ve ucuz bir yöntem olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure Young's modulus and Poisson ratios of orthotropic composite plates consisting of E-glass / Epoxy and Carbon / Epoxy by tensile test. Elasticity coefficients of the same materials obtained by tensile test are compared with elasticity coefficients obtained by ultrasonic method. The research was conducted in 2015-2016 academic year. E-glass / epoxy and Carbon / Epoxy composite materials are manufactured in the standards to a private company. The results obtained by the method of tensile testing which is destructive method and ultrasonic method which is non - destructive method is in agreement. The tensile test method requires more difficult and complex studies than the ultrasonic method. Most importantly, the plates are damaged after the tensile test. Therefore, it can be said that ultrasonic method is a more advantageous and cheaper than destructive method.