Tükenmişlik ve yetenek yönetiminin çalışan performansı üzerine etkisi: Sağlık sektöründe bir uygulama
Occupational burnout and talent management on the workers perfomance: An empirical research in the health sector
  1. Tez No: 561855
  2. Yazar: SAADET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, İşletme, Health Education, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Araştırmanın amacı; tükenmişlik ve yetenek yönetiminin sağlık setöründeki çalışanların performanslarına etkisini belirlemektedir. Bu bağlamda, tükenmişlik ve yetenek yönetiminin çalışan perfonması üzerine etkisi, stresin yoğun olduğu iş kollarından sağlık sektöründe bir uygulama üzerinden detaylı bir şekilde ele alınmış ve bu üç kavram arasında ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul ilinde faaliyet gösteren Kamu ve Özel Hastanelerdeki görev yapan 395 sağlık çalışanından anket yoluyla elde edilen veriler SPSS 24.0 ve R İstatistik programındaki YEM (Yapısal Eşitlik Modeli) fonksiyonu aracılığı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda çalışanların çalışma mesaileri, mesleklerini isteyerek seçme, uyku problemi ve mesleklerini kendileri için uygun görme durumlarına göre genel mesleki tükenmişlik ile alt boyutları olan duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve kişisel başarı boyutları algılarında; çalıştıkları birime göre genel mesleki tükenmişlik algıları arasında; mesleklerini kendileri için uygun görme durumlarına göre yetenek yönetimi algılarında ve çalıştıkları birime göre çalışma performansı algıları arasında anlamlı farklara rastlanmıştır. Ayrıca yetenek yönetiminin, çalışan performansını olumlu, bireylerin mesleki tükenmişlik düzeylerinin çalışma performanslarını ise olumsuz etkilediği, yetenek yönetimi ile mesleki tükenmişlik arasında negatif bir ilişkinin olduğu ve mesleki tükenmişliğin yetenek yönetimi üzerinden dolaylı olarak çalışan performansını etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research; To determine the occupational burnout and talent management on the perfonmance of employees in health sector. In this context, the impact of occupational and talent management on workers sector throught stress-intensive business lines and the relationship between these concepts has bee investigated. Within the scope of the research, the data obtained from 395 health care workers working in Public and Private Hospitals in Istanbul were analyzed through SPSS 24.0 and SEM (Structural Equation Model) function in R statistical program. As a result of the analyzes, a significant difference was found according to employees' working shifts, willingness to choose their occupation, sleeping problem situation and the situation of seeing their profession as appropriate for themselves on general burnout and its sub-dimensions of emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment perceptions; according to unit in which they work on general occupational burnout perceptions; according to the situation of seeing their profession as appropriate for themselves on talent management perceptions and according to unit in which they work on working performance perceptions. In addition, it was found that talent management positively affects employee performance, the levels of individuals' professional burnout negatively affect their working performance, there is a negative relationship between talent management and professional burnout and occupational burnout indirectly affects employee performance through talent management.