Kuantum teorisinin farklı yorumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of different interpretations of Quantum theory
- Tez No: 562092
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, kuantum teorisinin farklı yorumlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ilk çağlardan beri evreni anlama gayreti üzerine olan gelişmelerden bahsedilmiştir ve özellikle fizik biliminin evreni anlama gayreti hakkında yapmış olduğu araştırmalar incelenmiştir. İkinci bölümde, evreni tanımlamak için kullanılan fizik yasalarının ve bu yasalara ait olan felsefi görüşlerin tartışılması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, klasik fizik anlayışından birçok hususta ayrışan kuantum fiziğinin prensipleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde aynı zamanda kuantum kuramının matematiksel formlarına ve bazı deneysel çalışmaların sonucuna da değinilmiştir. Dördüncü bölümde, hem klasik fizik yasalarının oluşturulduğu felsefi temeller hem de kuantum fiziği felsefi temeller üzerine olan tartışmalar ve kuantum fiziği hakkında zıt görüşlü çalışmalara değinilmiştir. Beşinci ve son bölümde, üzerinde çalıştığımız kuantum teorisine ait olan tartışmaların ve yorumlamaların bir bütün halinde incelenmesi yapılmıştır. Sonuç bölümünde de bu beş bölüme ait olan konuların kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, evulation og different interpretations of quantum theory has been made. This study inculedes five sections In the first section, it is mentioned about the effect to understand the unıverse since the first ages and especially the resarches on the endeavor of understanding the universe of physcis have been examined. In the second section, it has been examined the physics rules for defining the universe and discussing of philosophical views of these laws. In the thirf section, it is emphasized that the principles of quantum physics which are different from classical physics in many respects . ın this sections also it is mentioned about the mathematical forms of quantum theory and the result of same experimental studies. In the fourt section, both discussions on the philosophical basis of the laws of classical physics and discussion on the philosophica basis of quantum physics, and it has been discussed contradictory studies about quantum physics. In the fifth and last section, the discussions and comments about quantum theory have been examined as a whole. In the results section, a short assessment of these five parts has been made.