Optimization problem with second order semilinear differential inclusion
İkinci mertebeden yarıdoğrusal diferensiyel içermeli optimizasyon problemi
- Tez No: 562660
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN ÇİÇEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2019
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışmasında, ikinci mertebeden diferansiyel içermeli yarıdoğrusal Bolza tipli optimizasyon problemi üzerinde durulmuş ve farklı sınır koşulları altında problemin çözümünün optimalliği için yeterli şartları formüle etmek amaçlanmıştır. İlk bölümde tez için gerekli olan konveks kümeler, konveks fonksiyonlar ve subdiferansiyel gibi tanımlar ve teoremler verilmektedir. Tezin asıl kısmında ikinci mertebeden diskret ve diferansiyel içermeli yarıdoğrusal optimizasyon problemleri incelenmiş ve optimallik için gerek ve yeter koşullar formülize edilmiştir. Ayrıca discret yaklaşım probleminin optimalliği için gerek ve yeter koşullar belirlenmiştir. Limite geçilerek diferansiyel içermelerle oluşturulmuş optimal problemin yeter koşulları elde edilmiştir. Son bölümde genel değerlendirmeler ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, second order semilinear discrete and differantial inclusions, Bolza type optimization problems are studied. It is intended to formulate the sufficient conditions in different state conditions for the solution of optimization. Firstly, definitions and theorems, such as convex set, convex functions, subdifferantial required for the thesis are given. In the chief part of the thesis, second order discrete and differantial semilinear optimization problems are studied and for the optimization, necessary and sufficient conditions are formulized. Besides, for the sake of optimization of discrete approximation problem, necessary and sufficient conditions are determined. Shifting to limit, necessary conditions of the optimal problem with differantial inclusions are attained. In the last chapter, general evaluations and suggestions are submitted.