Ortopedi servisinde cerrahi girişim geçiren hastaların hareket düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Evaluation of movement levels of patients WHO underwent surgical treatment in the orthopedic inpatient clinic and related factors
  1. Tez No: 562661
  2. Yazar: ESİN DANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AYGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Bu çalışma ortopedi servisinde cerrahi girişim geçiren hastaların hareket düzeyleri ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla deneysel, prospektif ve ilişki arayıcı tipte gerçekleştirildi. GEREÇ ve YÖNTEM: Araştırma, etik kurul onayı alındıktan sonra Nisan-Haziran 2018 tarihleri arasında ortopedi ameliyatı olan 151 hastayla gerçekleştirildi. Araştırmada verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Hasta Hareketlilik Ölçeği (HHÖ), Gözlemci Hareketlilik Ölçeği (GHÖ) uygulandı. Veriler değerlendirilirken ortalama, standart sapma, bağımlı bağımsız örneklem t testi, tekrarlı ölçümler varyans analizi sonucu Pillai's Trace incelenmesi ve pearson korelasyon katsayısından yararlanıldı. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 65,70±10,107, %84,8'i kadın, %77,5'i evli beden kitle indeksi ortalamaları (BKİ) 31,87±4,484 olan hastaların %47,7'si obez, %13,2'si mobid obez sınırlarda BKİ'ne sahipti ve %29,1'i düzenli egzersiz yaptığını belirtti. Mevcut tanısına göre %98,0'ine açık ameliyat tekniği, %94,7'sine spinal/epidural anestezi uygulandı. Hastaların ameliyat sonrası 1. gündeki HHÖ ve GHÖ ortalamaları, ameliyat sonrası 2.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Movement Levels of Patients Who Underwent Surgical Treatment in The Orthopedic Inpatient Clinic and Related Factors INTRODUCTION and AİM: This study was carried out experimentally, prospectively and interrelatively in order to investigate the motion levels and related factors of the patients who underwent surgery in orthopedics. MATERIALS and METHODS: The study was carried out with 151 patients with orthopedic surgery between April and June 2018 after the approval of the ethics committee. Patient data, Patient Mobility Scale (HRS) and Observer Mobility Scale (GSS) were used to collect data. Pillai varys Trace correlation and pearson correlation coefficient were used to evaluate the data, average, standard deviation, dependent independent sample test, repeated measures variance analysis. RESULTS: The mean age of the patients was 65,70 ± 10,107, 84,8% were female, 77,5% were married and body mass index averages (BMI) 31,87±4,484. 13,2% mobid obese had BMI at the borders and 29.1% of them stated that they had regular exercise. Spinal / epidural anesthesia was applied to 94,7% and 98,0% of the patients were treated with open surgery.