Danışmanlık sektöründe yeni trend butik firmalar
New trends in M&A boutique consulting industry
  1. Tez No: 562793
  2. Yazar: EMRE DAĞAŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERİHAN TUĞÇE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
2000'li yıllarda yaşanan finansal krizler kurumsal firmaların itibar kaybetmesine yol açmış ve piyasada güven temelli bir boşluk meydana gelmiştir. Yaşanan güven bunalımda kişisel itibara dayalı küçük ölçekli butik firmalar büyüme şansı elde etmiş ve birçok sektörde kurumsal firmalara rakip olarak ortaya çıkmışlardır. Birleşme ve satın alma sektöründe de butik firmalar piyasada ortaya çıkan boşluğu doldurmuş ve sektörün önemli aktörleri arasına yerini almışlardır. Genellikle kurumsal firmalardaki işlerinden ayrılan donanımlı ve tecrübeli finansal danışmanlar tarafından kurulan satın alma ve birleşme danışmanlık şirketleri müşterilerine spesifik alanlarda derinlemesine hizmet sunmaktadır. Butik danışmanlık firmaların sağladığı avantajlar arasında muhataba bürokrasi olmadan ulaşabilme, hızlı ve dinamik çözümler sunma, esneme kabiliyeti ve görece makul fiyatlar yer almaktadır. Sağladıkları avantajlar, sundukları imkanlar ve esneme kabiliyetleri butik firmaları kurumsal firmalara göre bir adım öne çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial crises emerged in 2000s has caused decrease in reputation of corporates and therefore there has been a gap due to lack in confidence in the markets. Due to the depression derived from the lack of trust, small scale boutique companies have found a way to growing and emerged as a component to the large corporates. Boutique companies also filled the gap emerged in the market and have been placed as important actors in the sector. Boutiqe mergers and acquisitions consultancy companies which are generally establied qualified and experienced consultants who left their positions in the large corporates have been providing service in specific areas in-depth. Lower level of bureaucracy, providing dynamic and swift solutions, flexibility and reasonable prices are among the advantages of boutiques. These advantages and flexible and dynamic nature in providing service have putting boutiques one step ahead in the sector.