Mutlak Riesz toplanabilme metotları
Absolute Riesz summability methods
  1. Tez No: 562808
  2. Yazar: MUSTAFA BEDİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİVE NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma boyunca kullanılacak olan temel, tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde olmak üzere sonsuz serinin toplanabilirliği ile ilgili üç teorem ifade ve ispat edilmiştir. Üçüncü bölümde, h. h. artan diziler ile ilgili teoremlere yer verilmiştir. olmak üzere, sonsuz serilerin toplanabilirliği ile ilgili bir teorem ifade ve ispat edilmiştir. Dördüncü bölümde, yarı β - kuvvetli artan diziler ile ilgili teoremlere yer verilmiştir. Toplanabilme çarpanı kullanılarak, olmak üzere sonsuz serilerin toplanabilirliği ile ilgili bir teorem ifade ve ispat edilmiştir. Son olarak, beşinci bölümde yapılan çalışmalar ile ilgili sonuçlar verilerek çalışmanın amacı desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter includes basic definitions and theorems which will be used for the other parts of the study. In the second chapter, three theorems, which deal with the summability of infinite series where , have been stated and proved. In third chapter, it has been given place to the theorems which are about almost increasing sequences. A theorem, which deal with the summabilitiy for have been stated and proved. In fourth chapter, it has been given place to the theorems which are about quasi- -power increasing sequences. By using the summability factor, a theorem, which deal with the summability of infinite series where have been stated and proved. Finally, in fifth chapter, the aim of the study is supported by giving results about this study.