Regional refugee protection: A comparison of Europe and the middle east
Bölgesel mülteci koruma: Avrupa ile Ortadoğu'nun karşılaştırılması
- Tez No: 563110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Savaş öncesi nüfusunun yarısından fazlasının göç etmek zorunda kalmasıyla Suriye Arap Cumhuriyeti'ndeki çatışma zamanımızın en büyük insani ve mülteci krizine neden olmuştur. Memleketini terk etmek zorunda kalan 5.6 milyondan fazla insanın akını doğrudan iki bölgeyi etkilemiştir: Avrupa ve Ortadoğu'yu. Bu tez, literatürü az da olsa zenginleştirmek ve içindeki bazı boşlukları doldurmak amacıyla mülteci korumanın hukuki çerçevesini bölgesel açıdan incelemektedir. Suriye Arab Cumhuriyeti'nden kaçanların vakasına odaklanan bu tez, her iki bölgenin hukuki çerçevesini değerlendirmektedir ve içerdiği korumaya yönelik hukuki zemini eleştirel olarak incelemektedir. Ayrıca, her iki bölgeden ülke vaka çalışmalarını yapan bu tez, Almanya, Macaristan, Lübnan ve Suudi Arabistan'ın çelişkili politika ve mültecilere karşı tutumlarını örnek vererek bölgesel çerçevelerin içerdiği karmaşaları ve eksiklikleri öne çıkarmaktadır. Tez, Avrupa ve Ortadoğu'nun mülteci koruma çerçevelerinin birbirinin antitezi olduklarını ileri sürmektedir. Avrupa'da iyi gelişmiş ve kökleşmiş bir bölgesel işbirliği, oldukça uyumlaştırılmış normlar ve kurumlar gözlemlenmekteyken Ortadoğu, mülteci korumanın yasal dayanaklarının ve normlarının mahrumiyetini, güçsüz kurumları ve güçlü devlet egemenliğini nitelendirilmektedir. Ancak, Suriye Arab Cumhuriyeti'nden kaçanların koruma sonuçlarının ışığında verimli sorumluluk paylaşımı ve mültecilerin ihtiyaçlarına uygun karşılık açısından her iki bölge başarısız olmuştur.
Özet (Çeviri)
By displacing more than half of the country's pre-war population, the conflict in the Syrian Arab Republic has become the catalyst for one of the biggest humanitarian and refugee crises of our time. The flow of more than 5.6 million people forced to leave their homeland has directly affected two regions: Europe and the Middle East. In order to enrich and fill certain gaps in the literature, this thesis provides an analysis of the legal framework of refugee protection from a regional perspective. By focusing on the case of people fleeing the Syrian Arab Republic, it evaluates the respective legal frameworks of the two regions and critically examines the legal grounds for protection therein. Moreover, by undertaking country case studies from both regions, this thesis also highlights the intricacies and shortcomings of the respective regional frameworks as reflected in the contradictory policies and stances of Germany, Hungary, Lebanon and Saudi Arabia toward refugees. It argues that the refugee protection frameworks of Europe and the Middle East are the antithesis of each other. In Europe, we can observe a well-developed and deep-rooted regional cooperation, more or less harmonised norms and institutions whereas the Middle East is characterised by the lack of legal foundations and norms of refugee protection with weak institutions and strong state sovereignty. However, in light of the protection outcomes for refugees fleeing the Syrian Arab Republic, both regions seem to have failed in terms of efficient responsibility sharing and adequate response to the needs of refugees.