Eğitim yöneticilerinin liderlik stillerinin düşünme stilleri ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
To examination of leadership styles of education managers in terms of thinking styles and same variables
- Tez No: 563314
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim yöneticilerinin düşünme stillerini liderlik biçimlerine (Dönüşümcü ve Etkileşimci) etkisini araştırmaktır. Araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın bağımlı değişkeni eğitim yöneticilerinin dönüşümsel ve etkileşimsel liderlik stilleridir. Bağımsız değişkeni ise eğitim yöneticilerinin düşünme stilleri, cinsiyet, görev ünvanı, medeni durum, öğrenim durumu, okul türü ve yöneticilikteki kıdemidir. Araştırmanın örneklemini 303 eğitim yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacı ile düşünme stilleri ölçeği ve liderlik stilleri ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre eğitim yöneticilerinin düşünme stilleri ile dönüşümcü ve etkileşimci liderlikleri arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Eğitim yöneticilerinin cinsiyet, görev ünvanı, medeni durumu, öğrenim durumu değişkenlerine göre dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderliklerinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Eğitim yöneticilerinin çalıştıkları okul türüne göre dönüşümcü ve etkileşimci liderlik puan ortalamaları anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Eğitim yöneticilerinin kıdemlerine göre dönüşümcü liderlik puan ortalamaları anlamlı bir şekilde farklılık göstermekte iken etkileşimci liderlik puanları anlamlı bir şekilde farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the styles of leadership (Transformationist and Interactionist) on the thinking styles of training administrators. The research is in relational scanning model. The dependent variable of the study is the transformational and interactive leadership styles of training managers. The independent variables are the thinking styles, gender, job title, marital status, education level, type of training and seniority in management of training directors. The sample of the research consists of 303 training administrators. In order to collect data, the scale of thinking styles and leadership styles were used. According to the results of the study, a positive relationship was found between the thinking styles of training managers and their transformational and interactionist leadership. There was no significant difference between the transformational leadership and the interactionist leadership of training directors in terms of gender, task title, marital status, educational status. According to the training type of training administrators, the average points of transformational and interactional leadership differ significantly. According to the seniority of training managers, the average points of transformational leadership differ significantly while their interactionist leadership scores do not differ significantly.