Sağlıklı bireylerde yapılan, aletli solunum egzersizleri ile aletsiz solunum egzersizlerinin akciğer hacim ve kapasitelerine etkisinin incelenmesi
Evaluation of effect of inspiratory muscle training with and without device on lung volume and capacities in healty individuals
  1. Tez No: 563333
  2. Yazar: HAKAN ŞERİFOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Solunum kaslarının gücü ve kapasitesi günlük yaşam kalitesini etkilemektedir. Oluşabilecek olumsuz etki solunum kası antrenmanı ile azaltılabilmektedir. Bu çalışmanın amacı aletli ve aletsiz yapılan solunum kası egzersizlerinin sağlıklı bireylerde akciğer hacim ve kapasitelerine etkilerini incelemektir. Solunum kası antrenmanları için 10-250 cmH2O Basınç ayarlı, dokuz kademeli Powerbreathe Classic HR (POWERbreathe International Ltd, Birleşik Krallık), solunum kası antrenman yükünü belirlemek için ise Powerbreathe K5 (Powerbreathe International Ltd, Birleşik Krallık) cihazı kullanılmıştır. Akciğer Kapasitelerinin ölçümü için spirometre cihazı (MIR SpiroBank, İtalya) kullanılmıştır. Kontrol grubuna, aletli solunum kası antrenmanlarını karşılaştırmak için büzük dudak solunumu egzersizi yaptırılmıştır. Aletli solunum egzersizi yapan (n:18) katılımcıların yaşları 19,50±0,85, ağırlıkları 74,10±8,91 kg ve boyları 177,72±4,97 cm bulunmuştur. Büzük dudak solunum egzersizi yapan (n:16) katılımcıların yaşları, 19,93±1,28 ağırlıkları 73,11±11,31 kg ve boyları 177±6,95 cm'dir. Altı haftalık solunum egzersizleri sonucunda gruplar arasında zorlu vital kapasite (FVC), birinci saniye zorlu ekspirasyon volümü (FEV1), maksimum istemli ventilasyon (MVV), zirve ekspirasyon akım hızı (PEF), zorlu vital kapasitenin %25-75'i (FEF25-75), zorlu vital kapasite %50'sinde (FEF50) ve zorlu vital kapasite %75'inde (FEF75) anlamlı fark yoktur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Capacity and strength of inspiratory muscles affect the quality of daily life. Inspiratory muscle training can reduce the possible adverse conditions due to the weakness of inspiratory muscles. The aim of this study to evaluate the effects of inspiratory muscle training with and without device on lung volume and capacity in healthy men. Thirty-four healthy men were participated the study. Participants were divided into two groups: the training group with device (n=18; age=19,50±0,85 years; body weight=74,1±8,91 kg and height=177,72±4,97 cm) and pursed lips training group (n=16; age=19,93±1,28 years; body weight=73,11±11,31 kg and height=177±6,95 cm). Powerbreathe Classic HR devices (POWERbreathe International Ltd, United Kingdom) were used for respiratory muscle training. The training loads determined by powerbreath K5 device (POWERbreathe International Ltd, United Kingdom). The lung volume and capacities were measured by a spirometer. After six weeks training period there is no significant difference between two grups on forced vital capacity, forced expiratory volume, maximum voluntary ventilation, peak ventilator flow rate, forced expiratory flow at 25-75% of the pulmonary volume (FEF25-75), forced expiratory flow at 25% of the pulmonary volume (FEF25), forced expiratory flow at 50% of the pulmonary volume (FEF50), forced expiratory flow at 75% of the pulmonary volume (FEF75), pressure and power.