Sedanter bayanlarda farklı egzersiz türlerinin melatonin ve serotonin hormonlarına etkisi
The effeect of different exercise types on melatonin and serotonin hormones in sedanter women
  1. Tez No: 563544
  2. Yazar: HATİCE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF HABİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada çalışma grubu daha önceden aktif spor yapmamış sedanter 40-45 yaş aralığında, premenapoz dönemindeki Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş.'ye kayıt yaptıran rastgele seçilmiş yirmi beş kişilik gönüllü bayandan oluşturuldu. Bu gruba yönelik 3 farklı egzersiz türü uygulandı. Her bir egzersiz türü 60'dakika olarak gerçekleştirildi. Aynı bireyler üzerinde tekrarlı ölçüm yapıldı. Sedanter bayanlarda bilgilendirilmiş onam formu okutularak imzalatıldıktan sonra, egzersiz programına başlanıldı. Çalışma grubundaki bireyler birer hafta arayla maxKAH (maksimum kalp atım hızı) %50-%60 aralığında orta yoğunlukta step-aerobik, egzersiz türü maxKAH %40-%50 aralığında düşük yoğunlukta spinning, egzersiz türü rekreatif amaçlı oyun formunda (eğitsel oyun) 3 farklı egzersize tabi tutuldu. Her 3 egzersizin öncesinde ve sonrasında dinlenik kalp atım hızı ölçüldü ve grupta yer alan her bireyden 5 ml kan örnekleri steril sitratlı tüplere alındı. Daha sonra bu kan örnekleri 3000 rpm' de 10 dakika santrifüj edilerek plazmalar elde edildi. Plazma melatonin ve serotonin düzeyleri her gruba ait plazmalarda, human serotonin ve melatonin, ELISA (“Enzyme-Linked Immüno Sorbent Assay”) kitler kullanılarak ELISA yöntemi ile belirlendi. Analizin her aşamasında plazma veya serumda ölçüm talimatlarına uyularak gerçekleştirildi. Temin edilen kit protokolü doğrultusunda deneyler uygulandı.
Özet (Çeviri)
The study group of this study have been made up from 25 sedentary volunteer women between the ages of 40 and 45 at the pre-climacteric period who haven't done physical exercise actively before and who have been chosen randomly from the people who have applied to Kayseri Metropolitan Municipality Sport Inc. This group of people were applied three different exercises. Each exercise type was performed in 60 minutes. A repeated measurement was applied on the same person. The exercise program started after the sedentary women were informed and signed the consent form after reading it. The people in the study group were applied three different exercises in the form of moderate intensity step-aerobic between 50%-60% max HBR (maximum heart beating rate), low intensity spining between 40%-50% max HBR and games with recreative aims (educational games) every other week. Resting pulse rates of these people in the study group were measured both before and after these three exercises and 5 ml blood samples were taken from the study group and put into sterile citrated test tubes. Afterwards, these blood samples were centrifugated for ten minutes at 3000'rpm and then, plasmas were gained. The melatonin and serotonin levels of the plasmas of every group were found out with the ELISA method by using human melatonin and serotonin and ELISA kits. Every level of analysis was carried out according to the instructions of the plasma or serum measurement. The experiments were done according to the protocol of the kits provided.