Üniversitelerde hazırlanan faaliyet raporlarının karşılaştırılabilirliğinin incelenmesi
Examining the comparability of activity reports of universities
  1. Tez No: 563758
  2. Yazar: NURAN SİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi kullanıcıları için temel bilgi kaynağı finansal tablolardır. Ancak değişen koşullarla birlikte, bilgi kullanıcıları doğru karar alabilmek için finansal bilgiler dışında da birtakım açıklayıcı bilgilere ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Bilgi ihtiyacındaki bu değişiklik ise başta kanun yapıcıları olmak üzere, konu ile ilgili birçok tarafı harekete geçirmiştir. Bu çerçevede Türkiye'deki kamu kurumlarının, şeffaf ve doğru bilgi sunma ihtiyacı, toplumun değişen istek ve ihtiyaçlarını karşılamak ve uluslararası düzenlemelere de uyum sağlamak amacıyla 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu çıkarılmıştır, Bu kanun, 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu yerine getirilen bir kanundur. Bu kanunla kamu kurumları Performans Esaslı Bütçeleme sistemine geçmişlerdir. Performans Esaslı Bütçeleme sisteminin önemli aşamalarından biri olan faaliyet raporları; kurumların geçmiş performansları ile geleceğe yönelik plan ve projelerini ortaya koydukları, kurumsal iletişimin en etkili araçlarından birisidir. Bilgi kullanıcılarına işletmenin tüm finansal ve finansal olmayan, geçmiş ve geleceğe dair her türlü bilgiyi sağlayabilecek çok geniş kapsamlı bir rapordur. Finansal tablolarda yer alan finansal bilgiler faaliyet raporları sayesinde daha anlamlı hale gelmektedir. Bu sebeple faaliyet raporları günümüzde en etkili iletişim kaynaklarından biri olarak nitelendirilmektedir. Bu özelliği ile önemli hale gelen faaliyet raporlarının istenilen niteliklerde hazırlanıp hazırlanmadığını incelemek amacıyla, faaliyet raporu hazırlama zorunluluğu olan kurumlardan biri olan devlet üniversiteleri çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmada belirlenen üniversitelerin faaliyet raporları ile ilgili içerik analizi yapılmıştır. Kanun öncesi ve sonrası kurulan üniversitelerin faaliyet raporları karşılaştırılmasında genel itibariyle kanun öncesi kurulan üniversitelerin hazırlamış olduğu faaliyet raporlarının içerik ve nitelik olarak yeni kurulan üniversitelere göre istenilen niteliklerde hazırlandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the past, while the most basic source of information was in financial statements, information users need some descriptive information in order to provide more satisfactory information. This change in the need for information has triggered many parties, especially the law makers. The Public Financial Management and Control Law No. 5018, which has been fulfilled by the Law no. The activity reports, which are one of the most important stages of Performance Based Budgeting, entered into our lives with this law; It is one of the most effective tools of corporate communication in which organizations put forward their past performances and plans and projects for the future. It is a comprehensive report that can provide information users with all kinds of financial and non-financial, past and future information of the enterprise. Financial information in the financial statements becomes more meaningful thanks to the annual reports. Therefore, annual reports are regarded as one of the most effective sources of communication. In order to examine whether the activity reports, which become important with this feature, have been prepared in the desired qualifications, state universities, which is one of the institutions obliged to prepare activity reports, constitute the scope of the study. In this study, content analysis of the activity reports of the universities determined by easy sampling method was performed. In the comparison of the activity reports of the universities established before and after the law, it was determined that the activity reports prepared by the universities established before the law were prepared in terms of content and quality according to the newly established universities.