The moderating role of cryptocurrency investment on the effect of shortcuts and biases in the investor's decision
Bilişsel kısayol ve yanlılıkların yatırımcı kararına etkisinde kripto para yatırımının ılımlaştırıcı rolü
  1. Tez No: 760850
  2. Yazar: EMRE ÖZTOSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM YAŞAR UĞURLU, DOÇ. DR. MEHMET FATİH BUĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Karar verme davranışı farklı yaklaşımlarla incelenen bir konudur. Bu konuyu inceleyen çalışmalar genellikle en iyi kararın nasıl alındığına odaklanmıştır. Bu çalışmalar karar verme davranışını incelerken karar verme sürecini ve karar vericinin içinde bulunduğu farklı durumlarda süreçlerin nasıl etkilendiğini araştırmışlardır. Psikolojik faktörlerin karar verme üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalarda karar vericinin bilişsel özelliklerinden nasıl etkilendiği gözlenmiştir. Bu araştırmada karar verme sürecini etkileyen bilişsel faktörlerin karar vericinin davranışına etkisi incelenmiştir. Davranışsal finans alanında yapılan çalışmalarda incelenen en yaygın bilişsel yanlılıklardan Çıpalama, Sürü Etkisi, Mevcudiyet, Temsiliyet yanlılıklarının Türkiye'deki yatırımcıların karar verme süreçlerine etkileri araştırılmıştır. Bu etkiler üzerinde kripto para yatırımının ılımlaştırıcı rolü incelenmiştir. Türkiye genelinde 589 Yatırımcıya yüzyüze anket yapılmıştır. Elde edilen veriler yapısal eşitlik modeli, ki kare ve t-testi ile analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında çıpalama ve temsiliyet yanlılıkları yatırımcı kararında etkiliyken mevcudiyet ve sürü etkisi yanlılıklarının yatırımcı kararında etkili olmadığı gözlenmiştir. Kripto para yatırımının çıpalama ve temsiliyet yanlılıkları üzerinde ılımlaştırıcı etkisi olduğu belirlenmiştir. Yatırımcıların demografik özellikleri ile karar verme davranışı arasında ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Decision-making behavior has been studied with different approaches. Studies examining this topic have often focused on how to make the best decision. These studies investigated the decision-making process and how the processes are affected in different situations in which the decision-maker is involved while examining the decision-making behavior. In studies investigating the effects of psychological factors on decision-making, it has been observed how the decision-maker is affected by cognitive characteristics. In this study, the effect of cognitive factors affecting the decision-making process on the decision-maker's behavior was examined. Also, the moderating role of cryptocurrency investment on these effects has been studied. A face-to-face survey was conducted with 589 investors across Turkey. The obtained data were analyzed with structural equation modeling, chi-square, and t-test. In the analysis results, it was observed that while anchoring and representativeness biases were effective in investor decisions, availability and herd effect biases were not effective in investor decisions. Cryptocurrency investment has a moderating effect on anchoring and representativeness biases. Also, no relationship was found between the demographic characteristics of the investors and their decision-making behavior.