Bazik fibroblast büyüme faktörü uygulamasının yara dokusu oksidan olaylarına etkisi
Effect of basic fi̇broblast growth factor on oxi̇dati̇ve events in wound tissue
- Tez No: 563965
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yara iyileşmesi kompleks bir süreçtir ve oksidatif olaylar yoğun olarak kendisini gösterir. Büyüme faktörlerinden biri olan bazik fibroblast büyüme faktörü (bFGF)'nin yara iyileşmesindeki oksidatif olaylarla olan ilişkisi açık değildir. İyileşmenin özellikle proliferatif fazında etkili olan bFGF'nin 3. ve 7. gününde 10 ng/ml uygulanmasıyla diyabetik (hiperglisemik) deney hayvanlarında eksizyonal olarak oluşturulan yaralarda kontrol gruplarına oranla iyileşmede gelişme göstermesi temel araştırma odağımızdır.Bu amaçla, 30 adet Wistar albino erkek rat streptozosin (STZ) (ip, 60 mg/kg) ile hiperglisemik yapılmış ve deney grupları tedavi edilmeyen ve bFGF ile tedavi edilen alt gruplarına ayrılmıştır. bFGF ile tedavi edilen gruplardaki ratların yaralarına topikal yolla bFGF (10 ng/ml) uygulanmıştır. Uygulamalardan sonra iyileşmenin 3. ve 7. günlerinde ratlar feda edilmiş ve çıkarılan yara dokularında bFGF' nin normal ve geciken yara iyileşmesi üzerine olan oksidatif etkilerini araştırmak amacıyla malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), askorbik asit(AA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon (GSH) seviyeleri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Wound healing is a complex process in which oxidative events are intensively manifested. Although it is known that one of the growth factors, basic fibroblast growth factor (bFGF), has positive effects on wound healing, the relationship with oxidative events in wound healing is not clear. Our main goal is that bFGF, which is effective in the proliferative phase of healing, improves excisional wound healing in the experimental animals when compared to the control group, with application of 10 ng / ml on days 3 and 7. It is also our goal to demonstrate the healing effect of bFGF in diabetic wounds.For this purpose, 30 Wistar albino male rats were hyperglycemic with STZ (ip, 60 mg / kg) and the experimental groups were divided into untreated and bFGF-treated subgroups. Healthy and diabetic rat groups are subdivided into untreated and bFGF-treated subgroups. bFGF (10 ng / ml) was administered topically to the injuries of rats in groups treated with bFGF. After the treatments, rats were sacrificed on days 3 and 7 of recovery.Malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), ascorbic acid (AA), glutathione (GSH) levels and superoxide dismutase (SOD) activity were measured in order to investigate the oxidative effects of bFGF on normal and delayed wound healing in the wound tissues.