Emzirme başarısı ve emzirme öz-yeterlilik algısının tekil ve çoğul doğumlarda karşılaştırılması
Comparison of breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy perception in single and multiple births
  1. Tez No: 564156
  2. Yazar: BÜŞRA GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Bu çalışma, tek ve birden fazla bebeğe sahip annelerin emzirme başarıları ve emzirme öz yeterlilik algılarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte olup, İstanbul ilinde bir eğitim ve araştırma hastanesinde Ocak 2018 ile Nisan 2018 tarihleri arasında 50 tekil, 50 çoğul bebeğe sahip anne ile yapılmıştır. Araştırmaya katılan anneler postpartum ilk 24-48 saat içerisinde taburculuk öncesinde değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; anne ve bebeklere ait bilgilerin olduğu Kişisel Bilgi Formu, Emzirme Özyeterlilik Ölçeği ve LATCH Emzirme Tanılama Ölçüm Aracı Değerlendirme Yönergesini kullanılarak annelerin emzirme başarıları ve emzirme öz yeterlilik algıları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to compare breastfeeding successes and breastfeeding self-efficacy perceptions of mothers with single and multiple babies. Method: Our study was descriptive and comparative type and it was conducted between January 2018 and April 2018 in a training and research hospital in Istanbul with 50 singleton and 50 plural having a baby mothers. The mothers participating in the study were evaluated before the discharge in the first 24-48 hours postpartum. As a data collection tool; Breastfeeding success and breastfeeding self-efficacy perception of mothers were compared using Personal Information Form, information of mother and infant, EÖYÖ (breastfeeding self-sufficiency scale) and LATCH Breastfeeding Diagnostic Measurement Tool Evaluation Directive.