Artvin ilinde bazı maden yataklarından elde edilen numunelerin edxrf tekniği ile analizi
- Tez No: 56431
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Artvin ilindeki Merkez ilçe, Göktaş, Şavşat ve Ardanuç ilçelerindeki seçilen 17 istasyondan elde edilen 170 numune EDXRF tekniği ile kalitatif ve kantitatif olarak analiz edildi. Analiz edilen 170 farklı numunede Fe, Cu, Ca, Zn, S, K, Mn, Ti, V, Pb, Ba, Kr, As ve Rb elementlerinin bulunduğu kalitatif olarak gözlendi ve Fe, Cu, Ca, Zn, Ti ve Mn elementlerinin konsantrasyonları ölçüldü. Toplanan numunelerde özellikle Fe, Cu ve Zn elementleri zengin oranlarda tespit edildi. Ölçülen en büyük Fe konsantrasyonu, %63.175±0.172 Artvin merkez den alman numunede; ölçülen en büyük Cu konsantrasyonu %9.492± 0.087 Göktaştan alınan numunede; ve ölçülen en büyük Zn konsanyrasyonu %3 1.556+ 0.987 Şavşattan alınan numunede gözlendi. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, ore samples from.Artvin central region and its towns Göktaş, Şavşat and Ardanuç mining cites have been analysed by EDXRF technique. In quantitative analysis of 170 samples from 17 stations concentration for Fe, Cu, Ca, Zn, Ti and Mn elements were measured. In addition to those elements, presence of S, K, V, Pb, Ba, Kr, As and Rb elements were also observed in the qualitative analysis. The concentration values measured in the samples were large for Fe, Cu and Zn elements. The largest concentration values for these elements were % 63.17510.175, %9.492±0.087 and %31.556±0.987 respectively and these samples came from.Artvin central region, Göktaş and Şavşat respectively.