Küreselleşmenin gelir dağılımı eşitsizliğine ve yoksulluğa etkisi
The impact of globalization on income distribution inequality and poverty
- Tez No: 564376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Küreselleşme kavramı günümüzde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. 1980'li yıllardan sonra küreselleşme olgusu ekonomik, sosyal, siyasi ve kültürel alanlarda hem gelişmiş hem de gelişmekte olan tüm ülkeleri önemli düzeyde etkilenmiştir. Küreselleşmenin etkisi ile ilgili olarak en çok tartışılan alanların başında gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluk gelmektedir. Kimilerine göre küreselleşme gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluğu azaltırken kimilerine göre ise gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluğu arttıran bir süreçtir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, Küreselleşme sürecinin dünya ülkelerindeki gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluğa etkisini ortaya koymaktır. Bu amaca ulaşmak için öncelikle çalışmanın ana temaları olan küreselleşme, yoksulluk, gelir dağılımı adaletsizliği konuları irdelenmiş daha sonra küresel ölçekte yoksulluk ve gelir eşitsizliğinin genel görünümü ele alınmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise 151 dünya ülkesi ile ilgili istatistiksel analizlere yer verilmiştir. Bu analizler sonucunda genel anlamda küreselleşme düzeyi arttıkça ülkelerdeki yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliğinin azaldığı, beşerî kalkınma düzeyinin arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization is widely used today. After the 1980s, the phenomenon of globalization was significantly influenced both by developed and developing countries in economic, social, political and cultural fields. The most controversial fields regarding the affect of globalization are income distribution and poverty. According to some, globalization is a process of increasing inequality and poverty while others believe income distribution decreases inequality and poverty. Thus, the objective of current study is to identify the impact of globalization process on inequality in income distribution and poverty in world countries. The main topics of the study globalization, poverty, inequality of income distribution, and then the global view of poverty and income inequality are discussed in order to reach this objective. Statistical analysis related to 151 world countries are included to the study. As a result of these analysis, it was determined that by increasing globalization level, the level of poverty and income distribution in countries are decreased and the level of human development is increased.