Exploring directed motivational currents of English as a foreign language learners at the tertiary level through the dynamic systems perspective
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite öğrencilerinin hedefli motivasyon akımlarını dinamik sistemler kuramı bağlamında incelenmesi
- Tez No: 564377
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 375
Özet
Yabancı dil öğrenenlerin motivasyon, duygusal durumları ve çabalarının dalgalanma desenlerini ve faktörlerini kavramak dikkate değer olabilir. Bu çalışma, üçüncül seviyede eğitim gören ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen birinci sınıf öğrencilerinin motivasyonel yörüngelerini, motivasyonu etkileyen önemli dinamikleri, motivasyon, duygu durumu ve çabalarının dalgalanma desenlerini ve faktörlerini dinamik sistemler perspektifiyle araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın katılımcılarını belirlemek için, belirli araştırma alanındaki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen birinci sınıf üniversite öğrencileri arasında göze çarpan öğrenci arketiplerinin tanımlanmasında Retrodictive Nitel Modelleme kullanılmıştır. Veri toplama araçları; motivasyon grafiği, bireysel yarı-yapılandırılmış görüşme, iki haftada bir yansıtıcı düşünme günlüğü, yapılandırılmamış takip görüşmesi, ve son yarı-yapılandırılmış görüşmedir. Daha sonra, veriler, hedef odaklı motivasyon (DMC) yaşayan öğrencilere, hedef odaklı motivasyona benzer özelliklere sahip olanlara ve hedef odaklı motivasyon yaşamayan farklı motivasyonel, duygusal, bilişsel ve davranışsal seviyelere ve özelliklere sahip olan arketiplere ilişkin bilgi edinmek için farklı motivasyonel, duygusal, bilişsel ve davranışsal arketiplerini temsil eden sekiz vakadan elde edildi. Nitel veri analizleri, katılımcı vakaların motivasyonunun, duygusal durumunun ve çabasının yörüngelerinin, desenlerinin, motivasyon sistemlerindeki önemli dinamik elementlerin ve faktörlerin her biri, benzersiz ve bağlamsal olduğunu göstermiştir. Buna rağmen hem motivasyon sistemleri yalnızca belirli sayıdan oluşan elementler tarafından yönlendirilmektedir ve hem de öğrenci arketiplerinin yabancı dil motivasyonu, duygusal durumu ve çaba dalgalanma desenlerini etkileyen faktörler de sınırlı sayıdadır. Bu çalışmanın sonuçları dinamik motivasyon teorileri ile ilgili olarak tartışıldı. Daha fazla araştırma yapılması için hem teorik hem de pedagojik çıkarımlar anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Having a grasp of foreign language learners' ebbs and flows patterns and factors of motivation, affective state and effort can be of noteworthy value. This study aims to explore and identify freshman EFL learners' motivational trajectories, signature dynamics, and patterns and factors of ebbs and flows of motivation, affective state, and effort at the tertiary level through dynamic systems perspective. To generate the participant cases of this study, Retrodictive Qualitative Modelling was utilized to obtain the identification of salient learner archetypes among EFL learners at the particular research site. The data collection instruments were motigraph, individual semi-structured interview, bi-weekly reflective journal, follow-up unstructured interview, and final follow-up semistructured interview. The data were then obtained from eight cases representing different motivational, emotional, cognitive, and behavioural archetypes to gain insights from the motivational archetypes of learners who manage to generate a highly intense goal-directed motivation (Directed Motivational Currents- DMC), those who have properties similar to DMC, and those who have different motivational, emotional, cognitive levels but do not experience a DMC. Qualitative data analyses indicated that the trajectories, patterns, signature dynamics, and factors within their motivational systems of the participant cases' motivation, affective state, and effort are unique and highly contextualized. However, both their state spaces are driven by only a certain number of attractor states and also the factors are also in a limited number. The results of this study were discussed in relation to dynamic theories of motivation. Both theoretical and pedagogical implications were provided to call for further research.