Tedarik zincirinde iş sürekliliği yönetimi ve sektörel bir uygulama
Business continuity management in supply chain and a sectoral investigation
  1. Tez No: 564452
  2. Yazar: ÖZGE GÜRBÜZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İş sürekliliği, işletmelerin kritik iş süreçlerinin belirlenerek bu süreçlerin devamlılığını sağlanması ya da sağlanamadığı durumlarda mümkün olan en kısa sürede süreçleri çalışır hale getiren çalışmalar bütünüdür. İş sürekliliği özellikle günümüz rekabet koşullarında işletmelerin devamlılığının sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Tüm işletmelerin amacı, uzun vadede devamlılıklarını sağlamak ve kar etmektir. Bu bağlamda, işletmeler kaliteli ve uygun maliyetli ürün üretmenin dışında ürünün zamanında teslimi, müşterinin taleplerinin doğru algılanması ve müşteri memnuniyeti gibi birçok dinamiği aynı anda yönetmektedir. Bu nedenle işletmelerin, hammadde temininden ürünün nihai tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm süreçleri kapsayan tedarik zinciri sistemlerini doğru kurmaları gerekmektedir. Tedarik zincirinde yaşanacak bir aksaklık tüm süreçlere yansıyacak ve daha büyük problemlere neden olacaktır. İşletmelerin kritik iş süreçlerini kapsayan tedarik zinciri kavramı, bu noktada iş sürekliliği kavramı ile kesişmektedir. İş sürekliliği kavramı ile tedarik zincirindeki olası risk ve problemler engellenerek ya da mümkün olan en kısa sürede çözülerek işletmenin devamlılığı sağlanabilecektir. Günümüzde bazı işletmeler iş sürekliği kavramını benimserken bazı işletmeler benimsememekte ve uygulamamaktadır. Araştırmamızda tedarik zincirinde hangi seviyede duraksamaların yaşandığı, ilgili duraksamaların işletmelerde ne gibi problemlere neden olduğu ve bu problemlerin çözümü olarak iş sürekliliği yönetiminin uygulanıp uygulanmadığı veya ne ölçüde uygulandığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Business continuity is the whole of the works that make the processes work by determining the critical business processes of the companies and ensuring the continuity of these processes or making the processes work as soon as possible. Business continuity is of great importance especially in terms of ensuring the continuity of the company in today's competitive conditions. The purpose of all companies is to ensure their continuity and profit in the long term. In this context, the companies manage many dynamics simultaneously, besides producing high quality and cost-effective products, such as timely delivery of the product, accurate perception of customer's demands and customer satisfaction. For this reason, companies need to establish the supply chain systems correctly, which includes all processes from raw material procurement to the final consumer. A disruption in the supply chain will be reflected in all processes and will cause more problems. The concept of a supply chain, which covers the critical business processes of business, intersects with the concept of business continuity at this point. With the concept of business continuity, the possible risks and problems in the supply chain can be prevented or solved as soon as possible and the continuity of the company can be ensured. Nowadays, while some businesses adopt the concept of business continuity, some businesses do not adopt and implement them. In our research, the level of pauses in the supply chain, the problems caused by the related pauses in the enterprises and whether or not the business continuity management is applied as the solution of these problems or the extent to which it is applied is examined.