An evaluation of the blended learning program of Ankara Yıldırım Beyazit University preparatory school based on students' and instructors' perspectives
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi hazırlık okulu harmanlanmış öğrenme programının öğrenci ve öğretim elemanı bakış açısına dayalı değerlendirmesi
- Tez No: 564680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu tez çalışması, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda yabancı dil olarak İngilizce öğrenen tekrar öğrencileri için sunulan harmanlanmış öğrenme programına yönelik, programın güçlü ve zayıf yönlerinin ortaya çıkarmak ve gerekli değişiklikleri önermek amacıyla öğrenci ve öğretim elemanlarının algı ve görüşlerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Program çevrim içi etkinlikler, teknoloji, sınıf içi etkinlikler, sınavlar, kendi kendine çalışma becerisi, ve öğretim elemanı bileşenleri açısından incelenmiştir. Ayrıca, anket maddelerine verilen cevaplarda cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Nitel ve nicel veri toplamak amacıyla karma yöntem kullanılmıştır. Veri toplama üç aşamada gerçekleşmiştir. İlk olarak, nicel veri araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket aracılığıyla toplanmıştır. 2016-2017 eğitim öğretim yılında harmanlanmış öğretim programına kayıtlı 89 öğrenci anketi cevaplamıştır. İkinci aşamada 22 öğrenci amaçsal örnekleme yöntemiyle görüşme yapılmak üzere seçilmiştir. Üçüncü aşamada programda ders veren tüm öğretim elemanları ile (N=5) görüşülmüştür. Nicel veri analizi sonucunda ankete verilen cevaplarda cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı bazı farklılıklar bulunmuştur. Nicel ve nitel veri analizi, programın bazı güçlü yanları ve geliştirilmesi gereken alanları olduğunu göstermiştir. Genel olarak, teknoloji, bazı sınıf-içi etkinlikleri ve sınav bileşenlerine yönelik öğrenci ve öğretim elemanı algıları olumludur. Ayrıca, öğrencilere göre öğretim elemanları da programın bir diğer güçlü yönüdür. Programın çevrim içi ve sınıf içi etkinliklerini başarılı bir şekilde birleştirdiği söylenebilir. Ayrıca, çevrim içi ve sınıf içi etkinliklerinin öğrencilerin dil gelişimine katkı sağlayabileceği çıkarımı yapılabilir. Fakat çevrim içi ödevlerin, öğrenciler için yeterince ilgi çekici olmadığı görülmüştür. Öğrenciler açısından, hem sınıf-içi hem çevrim-içi etkinliklerde yeterli miktarda konuşma etkinliklerinin olmadığı görülmektedir. Diğer yandan, öğretmenler açısından programın en zayıf yanı öğrencilerin motivasyon ve özerklik eksikliğidir. Son olarak, programın zayıf yönlerine dayanarak daha etkili harmanlanmış öğrenme uygulaması için bazı düzenleme önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing students' and instructors' perceptions on the blended learning program offered for repeat EFL students at Ankara Yıldırım Beyazıt University School of Foreign Languages, Turkey in order to reveal strengths and weakness of the program and to suggest necessary adjustments. Online practices, technology, in-class practices, examinations, self-study skills, and instructors were the aspects of the blended program that were examined. Also, whether student responses to the questionnaire differ in terms of gender was investigated. The mixed method approach was employed to gather quantitative and qualitative data. The data collection was carried out in three phases. First of all, quantitative data were collected via a questionnaire developed by the researcher. Eighty nine students who were enrolled in the program during 2016-2017 academic year responded to the questionnaire. In the second phase, 22 students were chosen to be interviewed through purposeful sampling. In the third phase, all instructors (N=5) were interviewed. The analysis of the quantitative data indicated that few statistically significant differences in responses to the questionnaire items were found in terms of gender. Also, qualitative and quantitative data showed that the blended program had some strengths as well as some areas which need improvement. Overall, student and instructor perceptions are positive regarding technology, some in-class practices, and examination components of the program. Also, instructors are another strength of the program according to the students. It can be concluded that online and in-class modes were successfully integrated. Also, it can be deduced that online assignments and in-class practices had the potential to contribute to students' language development. However, it was revealed that online assignments were not interesting enough for the students. From the students' perspectives, both in-class and online practices lack speaking tasks. On the other hand, for the instructors, the main weakness of the program was students' lack of student motivation and autonomy. Finally, based on the weaknesses of the program, some recommendations for modifications were made for more effective implementation of blended learning.