A Method for the performance evaluation of airbome self-protection electronic warfare systems
  1. Tez No: 56476
  2. Yazar: DENİZ MAVİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HIZAL ALTUNKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
öz KENDİNİ KORUMALI HAVA ELEKTRONİK HARP SİSTEMLERİNİN PERFORMANS DE?ERLENDİRMESİNE YÖNELİK BİR METOD MAVİO?LU, Deniz Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Altunkan Hızal Mayıs 1996, 107 Sayfa Bu tezin amacı, tehdit radarlarına karşı korunma amacıyla hava platformlarına takılan kendini korumalı hava elektronik harp (EH) sistemlerinin performans ve etkinliklerinin değerlendirilmesine yönelik bir yöntemin tanımlanmasıdır. Sözkonusu yöntem, performans testlerinden elde edilen verilerden yararlanarak, sistemin belli başlı fonksiyonlarını ne derece yerine getirdiğine ilişkin performans değerlerinin belirlenmesinin yanısıra, sistemin bir bütün olarak çok-tehditli operasyonel koşullarda tehdit radarlarının öldürücülüğünü ne derece azaltabileceğini gösteren kriterleri ortaya koymaktadır. Buna ilaveten, tezde sunulan değerlendirme yöntemi, sistemin performans ve etkinlik değerleri ışığı altında, sistemin tedarik masrafının ne derece akılcı olduğunu belirleyen bir fiyat/etkinlik analizini de içermektedir. Okuyucu tarafından dikkat edilmesi gereken bir husus, sunulan değerlendirme yönteminin sistem tasarımcısına değil, sistem kullanıcısına hitap eden bir değerlendirme yaklaşımı olduğudur. Temel olarak, sözkonusu yöntem ile amaçlanan, kendini korumalı hava EH sistemlerinin kullanıcısı olan Hava Kuvvetleri tarafından alımı düşünülen sistemlerin tedarik masraflarının ne derece uygun olduğunun belirlenmesi veoperasyonel etkinliği kullanıcı harekat ihtiyaçlarını karşılamayan sistemlerin alımlarının önlenmesidir. Tezin ilk bölümünde, tezde sunulan yöntemin nereden kaynaklandığı ve nasıl geliştirildiği hakkında genel bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde ise, elektronik harp konusuna genel bir giriş yapılmakta ve elektronik harp alanının alt-gruplarını oluşturan sinyal istihbaratı (SIGINT), elektronik destek tedbirleri (ESM), elektronik karşı tedbirleri (ECM) ve elektronik karşı-karşı tedbirleri (ECCM) alanlarında gerçekleştirilen faaliyetlere değinilmektedir. Kendini korumalı hava EH sistemlerinin temel çalışma prensipleri, tezin üçüncü bölümünde açıklanmaktadır. Tezin odak noktasını teşkil eden, kendini korumalı hava EH sistemlerinin performans ve etkinlik değerlendirilmesine ilişkin yöntem ile ilgili konular, dördüncü bölümde, iki ana alt-başlık altında kapsanmaktadır :“Kendini korumalı Bir Hava EH Sisteminin Performans ve Etkinlik Hesaplamaları'' ve ”Fiyat/Etkinlik Analizi". Birinci alt-başlık kapsamında, performans ölçüsü (PÖ) ve etkinlik ölçüsü (EÖ) kavramlarına değinilmekte ve bu kavramlar içerisinde tanımlanan formülasyonlar kullanılarak sistemin temel performans ve etkinlik fonksiyonlarını ne derece yerine getirdiği rakamsal olarak ortaya konmaktadır. Diğer alt-başlık altında ise, bir önceki aşamada elde edilen PÖ ve EÖ değerleri ışığı altında, sistemler sayesinde hava platformunun yaşama olasığının ne derece artıldığını ve görevini hasarsız olarak tamamlayan platformların sayısını bulmaya yönelik hesaplamalar yapılmaktadır. Beşinci bölümde, yöntemin kullanımına ilişkin bir uygulama örneğine yer verilmiş ve yöntem hakkındaki yorumlar, tezin son bölümünü teşkil eden sonuç ve öneriler bölümünde kapsanmıştır. Anahtar Kelimeler : Elektronik Harp, Elektronik Karşı-Tedbir Etkinliği, Performans Ölçüsü, Etkinlik Ölçüsü. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A METHOD FOR THE PERFORMANCE EVALUATION OF AIRBORNE SELF-PROTECTION ELECTRONIC WARFARE SYSTEMS MAVİO?LU, Deniz M.S., Department Of Electrical And Electronic Engineering Supervisor : Prof. Dr. Altunkan Hizal May 1996, 107 Pages The aim of this study is to define a method to be used in the evaluation of the performance and effectiveness of airborne self-protection electronic warfare (EW) systems. The evaluation method presented in this thesis is essentially based on using the data collected from the system during the performance test for the purpose of obtaining maximum amount of information concerning both the performances of some certain system functions and the measures of effectiveness of the system as a whole in multi-threat operational conditions. The method includes a cost/effectiveness analysis as well, in order for the user to determine whether the cost of the system will or will not be appropriate taking its effectiveness value into account. The reader should keep in mind the point that the method is an evaluation approach from the point of view of the user, not the designer of the system. Basically, what has been intended by this method is to provide a tool for the user, which is The Armed Forces in this case, to determine whether the expense of the airborne self-protection EW system will or will not be appropriate for procurement and to avoid the acquisition of a system of limited operational use. IllIn the first chapter of the thesis, the reader can find some general information about where the method has been originated from and how it has been developed. The second chapter is an introductory chapter regarding the concepts of electronic warfare and its sub-areas : signal intelligence (SIGINT), electronic support measures (ESM), electronic countermeasures (ECM) and electronic counter-countermeasures (ECCM). In the light of the background information given in this part, the fundamental operating principals of self-protection airborne EW systems will be given in the third chapter. The method has been discussed in the fourth chapter under the two main topics :“Calculation Of Performance And Effectiveness Of An Airborne Self-Protection EW System”and The Cost/Effectiveness Analysis". Under the first topic, the concepts of measure of performance (MOP) and measure of effectiveness (MOE) are clarified; MOP and MOE formulations are defined and; by the use of these formulations, the system's ability to perform technical functions and to reduce the lethality of the threat systems in the operational conditions are quantified. Under the second, covering the cost/effectiveness analysis, the cost of the system is evaluated taking into account the MOE values obtained in the previous part. This analysis is based on some technical calculations in order to obtain probability of kill values of threats; probability of survival values of aircrafts (with and without the systems); the number of aircrafts saved thanks to the systems and; the cost/effectiveness ratio. An application example has been given in the fifth chapter and the last chapter covers the conclusion part of the thesis, including some comments about the use of the method. Keywords : Electronic Warfare, Electronic Counter-Measure Effectiveness, Measure Of Performance, Measure Of Effectiveness. IV