Betonarme kirişlerin alüminyum bal peteği kompozit paneller ile güçlendirilmesi
Concrete beams strengthened with aluminum honeycomb composite panels
  1. Tez No: 565017
  2. Yazar: BETÜL BERKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Betonarme kirişler, daha yüksek yüklere maruz kaldıklarında veya eğilme mukavemetleri eğilme kapasitesinin altına düştüğünde güçlendirilmelidir. Bu çalışmada kirişin eğilme kuvvetine karşı güçlendirilmesi araştırılmıştır. Özellikle son yıllarda kirişin güçlendirilmesi üzerine farklı malzemeler ile çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada güçlendirme için alüminyum bal peteği kompozit panel kullanılmıştır. Bal peteği kompozit panellerin yapısı iki yüzey arasına yerleştirilen hafif ve petek görüntüsündeki çekirdek bölgesinden oluşmaktadır. Deneysel çalışma için güçlendirme yapılmamış üç adet referans kiriş ve beş adet güçlendirme yapılmış kiriş olmak üzere toplam sekiz adet kiriş hazırlanmıştır. Kirişler 150*250 mm boyutlarında 2400 mm uzunluğunda betonarme olarak laboratuar ortamında hazırlanmıştır. Güçlendirilmiş kirişlerden üçü, kompozit panelin üç farklı kalınlığı ile kiriş üzerine epoksi bazlı yapıştırıcı ile yapıştırılarak hazırlanmıştır. Güçlendirilmiş kirişlerin ikisi ise kompozit panelin iki farklı kalınlığı ile kiriş üzerine poliüretan bazlı yapıştırıcı ile yapıştırılarak hazırlanmıştır. Çalışmada panel kalınlığı değişiminin ve yapıştırıcı farkının güçlendirme üzerinde etkisinin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Hazırlanan kirişler dört noktalı eğilme deneylerine tabi tutulmuştur. Alüminyum bal peteği kompozit panel kullanımının kirişlerin taşıyabileceği maksimum yük miktarını %25 ile %40 arasında artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca kirişlerin güçlendirilmesinde levha yapıştırıcısı seçiminin etkili olduğu belirlenmiştir. Deney sonuçlarında alüminyum bal peteği kompozit panelin güçlendirilme konusunda oldukça olumlu sonuçlar verdiği ve kullanılabilir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete beams must be reinforced when they are subjected to higher loads or when the bending forces are higher than their bending resistence. In this study, the strengthening of the beam against bending forces were investigated. Especially recently, various studies have been carried out with different materials on the strengthening of the beams. In this study, aluminum honeycomb composite panel was used for reinforcement. The structure of the honeycomb composite panels consists of a light and honeycomb core area placed between the two surfaces. For the experimental study, eight beams were prepared, three of them were non-reinforced used as reference and the five beams were reinforced. The beams were prepared in the laboratory as 150 * 250 mm in dimensions and 2400 mm in length. The reinforced beams were prepared by bonding them with epoxy based adhesive on the beam with three different thicknesses of the composite panel. Two of the reinforced beams were prepared by bonding with a polyurethane-based adhesive on the beam with two different thicknesses of the composite panel. In this study, it was aimed to reveal the effect of changing in panel thickness and different adhesive on strengthening. The prepared beams were subjected to four point bending test. It has been determined that the use of aluminum honeycomb composite panels increases the maximum load by 25% to 40% that the beams can carry. In addition, it has been determined that the adhesive type is important in strengthening of the beams. The results of this experiment suggest that the aluminum honeycomb composite panels have very promising results in terms of strengthening the beams and they might be used.