Tıp eğitimi halk sağlığı stajında uygulanan aile hekimliği eğitim programına yönelik paydaş görüşleri
Stakeholder views on family medicine education program applied in public health internship education
  1. Tez No: 565021
  2. Yazar: SEYFİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Family Medicine, Education and Training, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi mezuniyet öncesi tıp eğitimi ile ilişkilidir. Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf Halk Sağlığı stajı kapsamındaki aile hekimliği eğitim programına dair paydaş görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tanımlayıcı tipte olan bu araştırma, niteliksel verilere dayalı fenomenolojik olarak planlanıp niceliksel verilerle desteklenmiştir. Haziran 2018 –Ağustos 2019 tarihlerinde uygulanmıştır. Maksimum çeşitlilik sağlanarak 10 intörn ile iki odak grup görüşmesi, 10 akademisyen ve 8 aile hekimi ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen nitel verilere içerik analizi uygulanmıştır. Bulguların tanımlanması aşamasında, doğrudan alıntılarla desteklenen veriler bulgular kısmında sunulmuştur. İçerik analizinde ortaya çıkan temalar, dört ana grupta toplanmıştır: Hedefler, programın kapsamı, öğrenme süreci, ölçme-değerlendirme. Hedefler teması kapsamında öne çıkan kodlar; hedeflerin açık ve anlaşılır oluşu, ihtiyaca uygunluğu ve hedeflere ulaşmadır. Programın kapsamı temasında ise; kuramsal dersler ve içeriğin ihtiyaca uygunluğu öne çıkmaktadır. Öğrenme süreci temasında; derse katılım, sahadaki ilişkiler ve saha organizasyonun sağladığı katkı, danışmana ulaşılabilirlik ve sağladığı katkı, hekimlik uygulama dosyası hacmi ve ihtiyaca uygunluğu ve süreci etkileyenler durumlar öne çıkmaktadır. Ölçme-değerlendirme temasında; sözlü ve yazılı geribildirimler, dosya değerlendirmesi, sunumlar ve devam durumu kodları ön plana çıkmıştır. Hedefler konusunda geniş bir uzlaşı olmakla birlikte hedeflerin ihtiyaçlara uygunluğu ve ulaşılması ile ilgili danışmanları“hedeflerin yenilenip geliştirilmesi çabasına açık”olarak tanımlamak mümkündür. Programın kapsamı konusunda öğrenciler ağırlıklı olarak, içeriğin tekrarını eleştirmiştir. Öğrencilerin beklentisi kuramsal yüklemeden çok uygulamaya dönük yöntemlerdir. Öğrenme sürecinde kuramsal dersler için ayrılan süre konusunda paydaşlar uzlaşmaktadır. Kuramsal ders katılım takibi sorunsuz yürümekte ancak saha uygulaması için tüm paydaşlar sorun olduğunu ifade etmektedir. Yeterlilik ölçütlerinin aile hekimleri dâhil olmak üzere tüm paydaşlar tarafından aynı açıklıkta biliniyor ve uygulanıyor olması önemlidir. Danışmanlar ve aile hekimleri, işyüklerinin eğitime katılımlarının önünde önemli bir bariyer oluşturduğunu vurgularken öğrenciler için de TUS'un benzer etkiyi yarattığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The development of primary health care services is related with undergraduate medical education. In this study, we aimed to determine stakeholder opinions about the family medicine education program within the scope of 6th Grade Public Health Internship at Ege University Faculty of Medicine. This descriptive study was planned phenomenologically according to qualitative data and supported by quantitative data. It was executed between June 2018 and August 2019. Two focus group interviews were conducted with 10 interns and 10 in-depth interviews were conducted with 10 academicians and 8 family physicians providing maximum diversity. The qualitative data obtained from the interviews were examined by content analysis. The data supported by direct quotations are presented in the findings section. The framework was discussed in four main groups: Objectives, content of program, learning process, assessment. Prominent codes within the scope of the objectives theme are; clear and comprehensible objectives, suitability to needs, and achievement of objectives. In the theme of content of program; the scope of the lectures and suitability of content to the needs, stand out. In the theme of learning process; participation in the course, the relationships in the field and the contribution of the field organization, the accessibility and contribution of the consultant, the volume of the medical application file and the suitability to the needs and the factors that affect the process, stand out. In the theme of measurement and evaluation; verbal and written feedback, file evaluation, presentations and attendance codes came to the fore. Although there was an extensive consensus about the objectives, it is possible to identify the mentors as“open to make efforts for the renewal and development of the objectives”in terms of the suitability of the objectives to the needs and meeting the objectives. In terms of the scope of the program, the students have predominantly criticized the repetition of the content. The students' expectations are mostly oriented towards practical methods rather than theoretical loading. The stakeholders are in a consensus in terms of the duration of the theoretical lessons. The follow-up of participation to theoretical lessons continues without problems, however all stakeholders express problems in participation to field training. It is important that the adequacy criteria are known and applied equally and clearly by all stakeholders. Mentors and family physicians emphasize that their work load is an important barrier in their participation to the training, while the medical specialty entrance exam has a similar impact on students.