Tıp fakültesi öğrencilerinde takım temelli öğrenme ile vaka temelli işbirlikçi öğrenme yöntemleri arasındaki süreç, grup dinamikleri, modül sonu kazanımları arasındaki farklar
Differences between team-based learning and case-based collaborative learning methods in medical students in terms of process, group dynamics and end of module outcomes
  1. Tez No: 936038
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Bu çalışmada, intörn doktorların Takım Temelli Öğrenme (TTÖ) ve Vaka Temelli İşbirlikçi Öğrenme (VTİÖ) yöntemlerine katılımlarının öğrenme stratejileri ve motivasyonları ile ilişkisinin bağlamsal nitelikleriyle ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma hem nitel hem de nicel veri toplama araçlarının kullanıldığı karma desenli bir çalışmadır. Her iki yöntem de 2021-2022 akademik yılında Medeniyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Stajında 169 intörn hekim üzerinde gerçekleştirilen uygulamalarda dört haftalık bir süre boyunca hayata geçirilmiş ve sonuçlar Motivasyon ve Öğrenme Stratejileri Ölçeği (MÖSÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Verileri yorumlamak için frekans ve yüzde hesaplamaları kullanılmıştır. Buna ek olarak, ölçek puanları arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek için bir korelasyon testi yapılmıştır. Ayrıca uygulama sonrasında öğrencilerle yüz yüze görüşülerek bir odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to reveal the relationship between intern doctors' participation in Team-Based Learning (TTÖ) and Case-Based Collaborative Learning (VTİÖ) methods and their learning strategies and motivations with contextual qualities. Materials and Method: This study is a triangulation study using both qualitative and quantitative data collection tools. Both methods were implemented over a four-week period in the practices carried out on 169 intern physicians in the Public Health Internship at Medeniyet University Faculty of Medicine in the 2021-2022 academic year, and the results were evaluated using the Motivation and Learning Strategies Scale (MLSS). Frequency and percentage calculations were used to interpret the data. In addition, a correlation test was conducted to determine whether there was a relationship between the scale scores. In addition, a focus group study was conducted after the implementation by interviewing the students face-to-face.