Enerji üretimi bakımından karadeniz bölgesininbiyokütle potansiyeli ve bölgenin ekonomisine katkısı
Biomass potential of black sea region for energy productionand contribution to the economy of the region
  1. Tez No: 565091
  2. Yazar: FERDİ YAVUZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM BEHÇET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Artan nüfus ve gelişen teknoloji ile birlikte ihtiyaçlar artmaktadır. Günümüzde en önemli ihtiyaçlardan biride enerjidir. Teknolojik imkânlardan yararlanmak ve daha rahat bir yaşam sürdürebilmek için enerjiye ihtiyaç vardır. Enerji, genel olarak yenilenemeyen(tükenen) ve yenilenebilir(tükenmeyen) olmak üzere iki tür kaynaktan sağlanmaktadır. Kömür, petrol ve doğal gaz gibi yenilenemeyen enerji kaynaklarının tükenebilme endişesi, çevre ve insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri ve büyük çoğunluğunun dışardan ithal edilmesi gibi sebeplerden dolayı temiz, yerel ve yenilenebilir alternatif enerji kaynaklarına ihtiyaç vardır. Türkiye için temiz, ucuz, yerel ve yenilenebilir enerji kaynaklarından biride biyokütledir. Yakın bir zamanda yaşamını yetirmiş ya da halen yaşamı devam eden canlılardan elde edilen biyolojik maddelerin genel adı olan biyokütle enerji üretiminde değerlendirilebilecek temiz, ucuz ve yerel bir kaynaktır. Bu çalışmada, Türkiye'nin coğrafi bölgelerinden biri olan Karadeniz Bölgesinin yıllara göre biyokütle potansiyeli ve bu potansiyelin bölgenin ekonomisine katkısını araştırmak amacıyla iller bazında mevcut olan biyokütle kaynakları karşılaştırmalı olarak irdelenerek tablo ve grafiklere aktarılmıştır. Bölgenin illerindeki atık kaynaklı biyokütle potansiyelleri baz alındığında 115 milyon ton ile Çorum ili birinci sırada, 114 milyon ton ile Samsun ili ikinci sırada, 90 milyon ton ile Tokat ili üçüncü sırada yer alırken 11,6 milyon ton ile Giresun ili en son sırada bulunmaktadır. Farlı atık kaynaklı biyokütlerin enerji içerikleri değişebildiğinden dolayı biyokütle kaynaklı enerjisi en fazla olan il 344135 MWh ile Bolu ili birinci sırada, 264150 MWh enerji ile Samsun ikinci sırada, 210066 MWh enerji ile Tokat üçüncü sırada ve 20476 MWh enerji ile Rize ili en son sırada bulunmaktadır. Bu verilere göre yalnızca Bolu ilinin Karadeniz Bölgesinin ekonomisine katkısı yaklaşık olarak 148 milyon lira olup bölgede toplam tüketilen elektrik enerjinin %2.08'lik kısmını karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
The needs are increasing with increasing population and developing technology. Today, energy is one of the most important needs. Energy is needed to benefit from technological opportunities and to lead a more comfortable life. Energy is generally provided from two types of sources: non-renewable (depleted) and renewable (inexhaustible). There is a need for clean, local and renewable alternative energy sources for reasons such as exhaustion of non-renewable energy sources such as coal, oil and natural gas, harmful effects on environment and human health and importation of the vast majority. Turkey for clean, cheap, in one of the local biomass and renewable energy sources. Biomass, which is the general name of the biological materials obtained from living organisms that have survived or survived recently, is a clean, inexpensive and local resource that can be used in energy production. In this study, Turkey's Black Sea is one of the geographical areas biomass potential by years of Regions and biomass resources available in some provinces to investigate the contribution to the economy of this potential has been transferred to examining the tables and graphics in comparison. In the province of Çorum, Çorum province is the first in the province with 115 million tons and the province of Samsun is in the second place with 114 million tons and in the third place with 90 million tons. The last province is Giresun with 11.6 million tons. As the energy content of the biomass energy source can vary, the province with the highest biomass energy has the highest level with 344135 MWh and Samsun is the second with 264150 MWh energy. According to these data, the contribution of the Bolu province to the Black Sea Region's economy is approximately 148 million Turkish Liras.