Farklı ön işlem ve ekstraksiyon yöntemleri ile kayısı çekirdeği, keten tohumu ve üzüm çekirdeği yağı eldesi ve özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of apricot seeds, flaxseed and grape seed oil extracted by different methods and pre-treatments
- Tez No: 565093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ARSLAN DANACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kayısı çekirdeği, keten tohumu ve üzüm çekirdeğinden soğuk pres yöntemi ile yağ elde edilmesinde kavurma, pektolitik, selülotik ve hemiselülotik enzimlerden oluşan ticari enzim preparatı ve ultrasonifikasyon ön işlemleri uygulanmıştır. Enzim uygulaması ile kayısı çekirdeği yağ veriminin arttığı görülmüştür. Etanol çözücülü ultrason uygulamasında verim çok düşük seviyelerde (yaklaşık %1-2) kalmıştır. Enzim uygulaması üzüm çekirdeğinde toplam fenolik madde içeriğinı azaltmış, peroksit değerini de yükseltmiştir. Kavrulmayan örneklerde α- ve γ-tokoferol içeriğini azaltmıştır. Kavurma işlemi sonrası uygulanan enzim muamelesi γ-tokoferol miktarını yükseltmiştir. Tokoferol içeriği açısından üzüm çekirdeği yağına enzim uygulamasının kavurma işlemi ile birlikte yapılması uygun bulunmuştur. Kayısı çekirdeği yağında ise enzim uygulaması kavurma işlemi sonrası yapıldığında serbest yağ asitliği ve peroksit değerlerini yükseltmiştir. Ultrasonifikasyon uygulamasının karotenoitler, tokoferoller ve fenolikler gibi biyoaktif bileşenlerin yağda miktarlarının çok yüksek seviyelere çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle ultrasonifikasyonun soğuk pres yağ ekstraksiyonunda özellikle verim açısından endüstriyel uygulamaya uygun hale getirilmesi amacıyla çalışmalar yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Commercial enzyme preparation consisting of, pectolytic, cellulotic and hemicellulotic enzymes, along with roasting and ultrasonication pretreatments were applied in the extraction of oil from apricot kernel, flax seed and grape seed by cold press method. Apricot kernel oil yield increased with enzyme application. The yield (about 1-2%) remained very low in ethanolic ultrasound extraction. Enzyme application decreased total phenolic content and increased peroxide value in grape seed oil. α- and γ-tocopherol contents in non-roasted samples were lower. Enzyme treatment after roasting process increased the amount of γ-tocopherol. In terms of tocopherol content, it has been found appropriate to apply enzyme to grape seed oil together with roasting process. Enzyme application increased free fatty acidity and peroxide values in apricot kernel oil after roasting. The application of ultrasonication has increased the amount of bioactive components in the oils such as carotenoids, tocopherols and phenolics to very high levels. Therefore, it is necessary to carry out studies in order to make ultrasonication suitable for industrial application in terms of yield especially in cold press oil extraction.