Malva ssp.'de Puccinia malvacearum'un neden olduğu biyotik stresin etkilerinin bazı biyokimyasal ve fizyolojik parametreler ile aydınlatılması
Enlightening effects of biotic stress caused by Puccinia malvacearum in Malva spp. by biochemical and physiological parameters
- Tez No: 565105
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Malva ssp.'de Puccinia malvacearum'un Neden Olduğu Biyotik Stresin Etkilerinin Bazı Biyokimyasal ve Fizyolojik Parametreler ile Aydınlatılması Mehmet TEMEL İnönü Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim dalı ix + 76 2019 Danışmanı: Prof. Dr. Emel YİĞİT Eş Danuşman: Doç. Dr . Şanlı KABAKTEPE Bu araştırmada Puccinia malvacearum (ebegümeci pası) ile enfekte olmuş ve enfekte olmamış Malva sylvestris (ebegümeci) türünde fotosentezde önemli rolü olan pigment içeriğindeki değişimler, lipid peroksidasyonunun önemli bir belirteci olan malondialdehit (MDA) ve antioksidan sistemde önemli olduğu bilinen peroksidaz (POD), askorbat peroksidaz (APX) ile toplam fenolik içeriğindeki değişimler ile kuru ağırlıkta meydana gelen değişimler değerlendirildi. Pigment içeriği 2017-2018 yılında alınan örneklerde enfekte olan grupta daha düşük değerlerde saptandı. Haziran ve Temmuz aylarında ise enfekte olan gruplarda artış gözlendi. Mayıs ayında enfekte olan gruplarda pigment içeriğindeki düşüş, stres faktörü ile ilk kez karşılaşan bitkilerde pigment sentezindeki metabolik yolda önemli olan bazı enzimlerin yapısının bozulmasından kaynaklandığını düşündürmektedir. Haziran ve Temmuz aylarındaki gözlenen artış da muhtemelen uzun süre stres etmenine maruz kalan bitkilerde direnç geliştirilmesine bağlı olarak adaptasyon gösterdiğinin kanıtı olabilir. Enfekte olan gruplarda MDA içeriğindeki artış da M. sylvestris'de oksidatif strese neden olan gösterge olarak değerlendirildi. Ayrıca enfekte olan grupta POD aktivitesindeki azalış ve fenolik madde içeriğinde artış gözlendi. APX aktivitesinin de enfekte olan gruplarda arttığı saptandı. Yine enfekte olan gruplarda kuru madde miktarında artış ve azalışlar dikkat çekti. Bulgularımızı genel olarak değerlendirdiğimizde Puccinia malvacearum'un neden olduğu biyotik strese karşı Malva sylvestris'de önemli fizyolojik ve biyokimyasal cevaplar verildiğini ve Puccinia malvacearum'un oksidatif strese neden olduğunu söyleyebiliriz. ANAHTAR KELİMELER: Biyotik Stres, Puccinia malvacearum, Malva sylvestris, Pigmentasyon, Malondialdehit, Peroksidaz, Askorbat Peroksidaz, Fenolik Madde
Özet (Çeviri)
Enlightening Effects of Biotic Stress Caused by Puccinia malvacearum in Malva spp. by Biochemical and Physiological Parameters Mehmet TEMEL Inonu University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Biology ix + 76 2019 Supervisor: Professor Dr. Emel YİĞİT Co-Supervisor: Associate Professor Dr. Şanlı KABAKTEPE In this study, changes in pigment content which has an important role in photosynthesis, changes in malondialdehyde (MDA) which is an important indicator of lipid peroxidation, changes in peroxidase (POD) and ascorbate peroxidase (APX) which are known to be important in antioxidant system, changes in phenolic content and changes in dry weight were evaluated in Malva sylvestris (mallow) species which were and were not infected by Puccinia malvacearum (mallow rust). Pigment content were determined to be lower in the infected group in the samples taken in 2017-2018. In June and July, there was an increase in infected groups. The decrease in pigment content in the infected groups in May suggests that the degradation of some enzymes which are important in the metabolic pathway in pigment synthesis in plants that encounter stress factor for the first time. The increase observed in June and July may also be evidence of adaptation, probably due to the development of resistance in plants exposed to long-term stress. The increase in MDA content in infected groups was also considered as an indicator of oxidative stress in M. sylvestris. In addition, decrease in POD activity and increase in phenolic content were observed in the infected group. APX activity was also increased in infected groups. Again, the increase and decrease in the amount of dry matter in the infected groups were pointed to. When we evaluate our findings in general, we can say that Puccinia malvacearum caused important physiological and biochemical responses against biotic stress in Malva sylvestris and that Puccinia malvacearum caused oxidative stress. KEYWORD: Biotic Stress Puccinia malvacearum, Malva sylvestris, Pigmentation, Malondialdehyte, Peroxidase, Ascorbate Peroxidase, Phenolic Matter