Edirne gümrük kapılarında ele geçen arkeolojik eserler
Captured archaeological artifacts from Edirne border gates
  1. Tez No: 565150
  2. Yazar: ELİF KIRÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YARAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Kamu Yönetimi, Archeology, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Edirne İli, Yunanistan ve Bulgaristan ile sınır komşusu olup 4 Kara Sınır Kapısı ve 2 Gar Gümrük Müdürlüğü olmak üzere toplam 6 yurt dışına çıkış bağlantı noktası barındırır. Edirne Müze Müdürlüğü arkeoloji envanterine kayıtlı eserlerin 1/5'ini zor alım eserler oluşturur. Bu zor alım eserler 911 adet olup, 754 adeti Edirne sınır kapıları ve gar gümrük müdürlüklerinden yurt dışına kaçırılmak istenirken ele geçirilen arkeolojik eserleridir. Edirne Müzesi arkeoloji envanterinde kayıtlı tez konusu eserler, Edirne sınır kapılarından yurt dışına kaçırılmaya çalışılırken ele geçirilen zor alım eserlerdir. Eserler, sınır kapıları üzerinden gerçekleştikleri yıllara göre adli vaka olarak sınıflandırılmışlardır. Yıllar içinde değişen ve gelişen eser yasaları ile birlikte vakalar istatistik oluşturacak şekilde incelenmiş, uluslararası eski eser kaçakçılığına, Edirne'de bulunan sınır kapıları üzerinden bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Edirne Province is border with Greece and Bulgaria. 4 land border gate and 2 custom office of railhead including a total of 6 international outbound ports. 1/5 of the artifacts recorded in archeology inventory of Edirne Museum Directorate constitute captured works. These captured artifacts are 911 pieces. The archaeological artifact scaptured from the border gates of Edirne and the customs offices of the railhead are 754 pieces. Thesis subject works in archeology inventory of Edirne Museum is captured archaeological artifacts while trying to be kidnapped abroad from Edirne Border Gates. The artifacts were classified as forensic cases according to the years they took place over border gates. The cases have been examined in a way to form a statistic with the changing and developing laws and an evaluation was made to international ancient artifacts smuggling on the basis of Edirne Border Gates.