Fen öğretmenlerinin programların uygulanması ile ilgili görüşleri: TIMSS 2015'ten kanıtlar
Science teachers' views on the implementation of curriculum: Evidence from TIMSS 2015
  1. Tez No: 565169
  2. Yazar: PINAR BANYA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ILGAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın amacı, ülkelere göre 8. sınıf fen öğretmenlerinin eğitim programlarının uygulanmasına yönelik görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla, TIMSS 2015 araştırması kapsamında 8. sınıf fen öğretmenlerine uygulanan anketlerden yararlanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 33 farklı ülkeden 11.895 8. sınıf fen öğretmenidir. Verilerin analizinde; frekans ve yüzde oranları ile değişkenlerin dağılımı belirlenirken, değişkenler arasındaki ilişkiler Goodman - Kruskal Gamma korelasyon katsayısı ile hesaplanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, söz konusu ülkelerde TIMSS 2015 araştırmasına katılan 8. sınıf fen öğretmenlerinin: (1) Okullarındaki öğretmenlerin okulun eğitim programının amaçlarını anlamasına yönelik görüşleri ile (2) Okullarındaki öğretmenlerin okulun eğitim programını uygulamadaki başarı derecesine yönelik görüşlerinin ağırlıklı olarak“yüksek”düzeyde olduğu, (3) Eğitim programının uygulanmasında grup olarak çalışmaya yönelik görüşlerinin“sık”düzeyinde, (4) Eğitim programındaki tüm değişikliklere ayak uydurmakta zorluk çekmeye yönelik görüşlerinin ise“kısmen katılmıyorum”düzeyinde, olduğu görülmektedir. Ülkelere göre değişmekle birlikte bu değişkenler arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the views of eighth-grade science teachers from different countries on the implementation of the curriculum. For this purpose, questionnaires applied to the eighth-grade science teachers are used in the scope of the TIMSS 2015 research. Participants of the research are 11895 eighth-grade science teachers from 33 different countries. In the analysis of the data, of the research, while the distribution of the variables is determined with frequency and percentage ratios, the relations between the variables are calculated by the Goodman-Kruskal Gamma correlation coefficient. According to the findings of the research while the views of eighth-grade science teachers who participated in the TIMSS 2015 research from the mentioned countries are mainly at the“high”level (1) on understanding the goals of the school's curriculum in the schools and (2) the degree of success in implementing the school's curriculum in the schools; on the other hand the views on ( 3) working as a group on implementing the curriculum is at the“often”level and the views on (4) having difficulty keeping up with all of the changes to the curriculum is at the“partly disagree”level. Depending on the country, statistically significant relationships are found between these variables.