Ameliyat olan hastalarda düşme korkusunun mobilizasyona bağlı hareket korkusu ve düşme riskine etkisi
The effect of fear of falling on the fear of movement and falling risk during mobilization in operated patients
- Tez No: 565180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM BİLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışma ameliyat sonrası dönemde hastaların yaşadıkları düşme korkusunun mobilizasyona bağlı hareket korkusu ve düşme riskine etkisini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı-kesitsel tipteki araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul onayı, kurum izni ve hastalardan onam alındı. Araştırma verileri 1-25 Mayıs 2019 tarihlerinde bir üniversite hastanesinin cerrahi kliniklerindeki hastalardan toplandı. Araştırma örneklemini cerrahi girişim geçiren 215 erişkin hasta oluşturdu. Veriler Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu, Düşme Korkusu Ölçeği ve 'İtaki Düşme Riski Ölçeği' ile araştırmacı tarafından yüzyüze görüşme yöntemiyle toplandı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis H testi, Bonferroni analizi, Spearman korelasyon analizleri kullanıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası mobilizasyondaki düşme korkusu (1. Mobilizasyon=2.24±1.19, 2. Mobilizasyon=1.83±1.10) ile hastaların ağrı düzeyi (1. mobilizasyondaki ağrı puanı=5.58±2.98, 2. mobilizasyondaki ağrı puanı=4.05±2.76), mobilizasyona bağlı hareket korkusu (43.53±5.32) ve İtaki düşme riski (1. Mobilizasyon=8.94±3.85; 2. Mobilizasyon=8.49±3.71) puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkili bulundu (1. Düşme korkusu ile r1. ağrı=0.335, r2. ağrı=0.247, rTKÖ=0.296, r1. İtaki =0.210, r2.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the effect of fear of falling on the moving fear and fall risk during mobilization ın operated patients. Method: The data of descriptive and cross-sectional research was collected between 1st May and 25 May 2019 from patients who are hospitalized in surgery clinics in Katip Celebi University Hospital. The sample included 215 operated patients. Data were collected by using The Patient Descriptive Characteristics Form, and The Fear of Falling Scale, and Tampa Scale of Kinesiophobia, and Itaki Fall Risk Scale. Data were analyzed with SPSS 25.0. Socio-demographic data and clinical characteristics were presented in number, percentage, mean, and standard deviation. Number and percentage, arithmetic mean, standard deviation, t test, one way analysis of variance, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test, Bonferroni analysis and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. Results: There was a statistically significant relationship between the fear of falling in the postoperative mobilization (1. Mobilization=2.24±1.19, 2. Mobilization=1.83±1.10) and the pain level of the patients (Pain level 1st mobilization =5.58±2.98, Pain level 2nd mobilization =4.05±2.76), the fear of movement due to mobilization (43.53±5.32), and the Itaki risk of falling (8.94±3.85; 8.49±3.71) (Between 1. Fear of falling and r1. pain=0.335, r2. pain=0.247, rTSK=0.296, r1. Itaki =0.210, r2.