PERT tabanlı proje planlamasında hedef programlama: Sağlık sektöründe bir uygulama
Goal programming in PERT based project planning: An implementation on health sector
- Tez No: 565294
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzde, bilgi birikiminin artmasıyla birlikte projeler karmaşıklaşmış ve proje yönetimi tekniklerinin önemi artmıştır. Karmaşık projelerin kontrol altında tutulabilmesi ve gerekli durumlarda güncellenebilmesi için proje yönetimi kullanımı zorunlu hale gelmiştir. Örneğin kamu hizmeti veren birimlerin bilgi teknolojilerinden faydalanması gerekmektedir ve söz konusu altyapının sağlanması da kurumlar tarafından gerçekleştirilen birer proje olarak değerlendirilmektedir. Özellikle sağlık gibi kritik alanlarda hizmet veren birimlerin modern bilgi işlem altyapılarının oluşturulması elzem olarak görülmektedir. Öte yandan, planlı hareket edilmezse bilgi işlem altyapısı oluşturma süreçleri personel, zaman ve para kaynaklarının israf edilmesine uygun alanlardır. Bu çalışmanın amacı, bir projenin PERT ile yönetilmesi ve aynı projenin yönetiminin hedef programlama yöntemi kullanılarak tekrarlanmasıdır. Çalışmanın uygulaması Ankara'da önleyici sağlık hizmetlerini yerine getirecek bir binada yapılmıştır. Sağlık tesisinin internet altyapısının gereksinimlerine uygun şekilde hazırlanması projesi önce PERT ile yönetilmiş ve ardından proje planlamasında hedef programlama yöntemi kullanılarak tekrar çözülmüştür. Uygulama projesi için kurulan modeller çözülürken, yöneylem araştırması yöntemleri için tasarlanmış olan WinQSB paket programından faydalanılmıştır. Proje faaliyetleri ve bu faaliyetlerin tahmini tamamlanma süreleri tecrübeye dayalı olarak tespit edilmiş, WinQSB programı vasıtasıyla PERT ile çözülmüş, kritik yol ve projenin toplam tamamlanma süresi hesaplanmıştır. Daha sonra, kurum tarafından belirlenen kısıtlar altında proje tekrar ele alınmıştır. Kritik yolun ve kritik faaliyetlerin sürelerinin değiştirilmemesi ve projenin tamamlanma süresinin PERT ile bulunmuş olan tamamlanma süresini aşmaması hedefleriyle tekrar bir model oluşturulmuş, WinQSB paket programında hedef programlama yöntemi ile çözülmüştür. Kritik faaliyetlerin süreleri değiştirilmeden PERT ile bulunan toplam tamamlanma süresi içinde projenin tamamlanması hedef programlama yöntemiyle gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, associated with the increase on human knowledge, projects get complicated and importance of the project management techniques raised. To be able to control a complex project and update it if necessary, usage of project management became a necessity. For example, public institutions have to utilise information technologies and providing such infrastructures are seen as projects driven by those institutions. Especially for the units that serve on critical areas like health, constitution of modern information technologies is important. On the other hand, information technologies infrastructures are open to waste of employee, time and money fund. The aim of this study is managing a project with PERT and redoing this management by using goal programming. The implementation of this study was performed in a building that will serve for preventative health care in Ankara. The project of, preparation of network infrastructure of a health building relevant to its requirements project was firstly managed with PERT and then the same project was managed by using goal programming method on project management. While solving the models that were formulated for the implementation of this study, a packaged software for operations research methods called WinQSB was used. Activities of this project and their completion times were determined by experience and solved via WinQSB by using PERT and so the critical path and completion time of the project were found. And then, under the constraints that were specified by the institution, the project was rehandled. A new model was formulated with the goals of not changing the critical path, not changing the completion times of critical activities and not exceeding the total completion time of the project that was found by using PERT. The new model was solved via WinQSB by using goal programming method. Without changing the completion times of the critical activities the completion of the project on the time that was found by PERT was realized by using goal programming.